5 березня у Вільнюсі, Литва пройшов традиційний Baltic Payment Forum, що зібрав понад 300 делегатів з різних країн та 25 спікерів. Експерти обговорили, як змінюється платіжний ландшафт у ЄС, як підтримувати баланс між регуляціями та інноваціями, які тренди є найбільш актуальними в європейських країнах та багато іншого.
Одним із ключових питань стало створення єдиного європейського рішення миттєвих платежів. Європейська платіжна ініціатива (EPI) пропонує розгорнути його на базі своєї системи миттєвих платежів Wero, яка вже працює в Німеччині, Франції та Бельгії, невдовзі стане доступною в Нідерландах і Люксембургу, а також співпрацює з 16 фінансовими інституціями в Європі.
Загалом розвиток миттєвих платежів та розробка безшовного транскордонного рішення для міжбанківських переказів є одним із основних напрямків діяльності на 2025 рік для гравців ринку і регуляторів.
Окрім того, цьогоріч знову зростає актуальність криптовалют на тлі вступу в дію регламенту MiCA. Як зазначили експерти, в сторону криптовалют та блокчейну дивляться всі фінтехи та банки, проте наразі відбувається адаптація MiCA до локального законодавства кожної країни, тож це займе певний час. Окрім того, викликом є стейблкоїни, які вимагають особливої уваги регуляторів. Але цей напрям є найцікавішим для фінустанов, зокрема в контексті транскордонних платежів.
Штучний інтелект – “гаряча” тема будь-якої дискусії в наш час. Не оминули її й на конференції Baltic Payment Forum. Зокрема експерти нагадали, що ШІ використовується не лише банками та фінтех-компаніями, а й шахраями, в першу чергу для створення дипфейків, шахрайських ботів тощо. Також відкритим питанням залишається – для чого ще в банках може застосовуватися штучний інтелект, щоб підвищити ефективність процесів?
Відкритий банкінг і вбудовані фінанси як ключові тренди в платежах не втрачають актуальності. У відкритому банкінгу зацікавлена велика кількість компаній, включаючи гравців нефінансового сектору, як-от ритейлери. Можливості, які вони отримують із впровадженням відкритого банкінгу та вбудованих фінансів дозволяють їм створювати конкуренцію традиційним гравцям на ринку фінансових послуг.
Також експерти зазначили, що ключем до інновацій у платежах є колаборація – банків, фінтехів, технологічних гігантів. Спільно вони можуть створювати більш дешеві, швидкі та доступні рішення для оплати.