Понад 100 000 російських військових зосереджено на кордоні, а світові ЗМІ ледь не щодня пишуть про ймовірну дату наступу. Тим часом українці використовують всі можливі засоби, щоб дати відсіч ворогу — в тому числі криптовалюти.
Том Робінсон, головний науковець Elliptic, компанії, що розробляє інструменти блокчейн-аналітики для банків і криптовалютних платформ, каже, що у всьому світі криптовалюту все частіше використовують для збору коштів на ведення бойових дій. Згідно зі звітом Elliptic, українські неурядові організації та волонтерські групи зібрали пожертви на загальну суму в кілька сотень тисяч доларів. Більша частина з $570 000, які фігурують у звіті як зібрані на воєнні цілі, надійшла протягом останнього року.
Українські активісти використовують криптовалюту для різних цілей, зокрема для оснащення армії військовою технікою та закупівлі медичних засобів. Так само фінансується розробка додатку для розпізнавання обличчя, який допоможе ідентифікувати російських найманців та шпигунів.
Зазвичай волонтерські організації отримують кошти від приватних донорів через банківські перекази або платіжні додатки. Проте криптовалюти, такі як біткоїн, стають все більш популярними, оскільки дозволяють обходити фінансові установи, які можуть блокувати перекази в Україну. Це особливо важливо для міжнародних платежів, адже криптовалюта вільно переміщується через національні кордони не зважаючи на регуляторні органи, і її набагато важче виявити і конфіскувати, ніж традиційні платіжні засоби.
При підготовці звіту аналітики Elliptic визначили кілька криптовалютних гаманців, якими користуються волонтерські організації по всій Україні, щоб простежити, як використовуються отримані перекази. Благодійний фонд допомоги армії “Повернись живим” почав приймати пожертви у криптовалюті у 2018 році. Кошти йдуть у першу чергу на купівлю обладнання для військових, придбання медичних засобів та оплату навчання. У другій половині 2021 року пожертви фонду в біткоїні сягнули $200 000.
Український кіберальянс — спільнота кіберактивістів, що об’єдналися для протистояння російській агресії, — теж приймає донати у криптовалюті. За останній рік Альянс отримав близько $100 000 в біткоїнах, лайткоїнах, ефірі та різних стейблкоїнах. За ці кошти організація проводить операції з протидії кібератакам РФ і збирає інформацію про агресора. Зібрані дані передаються українським правоохоронним органам та спецслужбам.
Центр “Миротворець” працює над додатком для розпізнавання обличчя, який зможе ідентифікувати бойовиків, російських найманців та військових злочинців за фотографією. Центр приймає пожертви в криптовалютах з 2016 року, і за цей час зібрав понад $267 000, кошти надійшли з більш ніж 40 країн.
Як це часто буває в Україні, владні структури із затримкою доростають до того, що громадянське суспільство вже давно впровадило і використовує. Але факт лишається фактом: уряд робить кроки назустріч криптовалютам на національному рівні. У 2021 році президент підписав закон, який відкриває шлях Національному банку України для випуску власної цифрової валюти. Парламент розглядає ще один закон для легалізації та регуляції криптовалюти. Якщо він буде прийнятий, криптовалюту можна буде вивести з сірої законодавчої зони.
Під час офіційного візиту до США у серпні 2021 року Зеленський говорив про новий “інноваційний ринок віртуальних активів” в Україні як про засіб для залучення інвестицій, а Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що країна модернізує свій платіжний ринок, щоб Нацбанк міг випускати власну цифрову валюту.
Проте повномасштабна агресія Росії може змусити Україну залишити ці плани на папері.
За матеріалами cnbc.com