У відповідь на зростання проблеми відмивання грошей у світі в 1989 році було створено Групу з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF). Це міжурядовий орган, завданням якого є розробка і сприяння стратегії боротьби з відмиванням грошей як на національному, так і на міжнародному рівні. Організації були надані повноваження щодо дослідження методів та тенденцій відмивання грошей, визначення заходів, які треба здійснювати з метою боротьби проти відмивання грошей, а також розгляду уже вжитих заходів окремими країнами. У здійсненні своєї діяльності FATF співпрацює з іншими міжнародними органами, що протидіють відмиванню грошей.
Невдовзі після свого створення FATF склала звіт, у якому було вміщено сорок рекомендацій. Вони забезпечують засади для заходів, необхідних у боротьбі проти відмивання грошей. Ці рекомендації визнані, прийняті і ухвалені багатьма міжнародними органами. Хоча рекомендації не є міжнародною конвенцією, обов’язковою для виконання, багато країн світу взяли на себе зобов’язання боротися з відмиванням грошей шляхом реалізації цих сорока рекомендацій.
Серед основних зобов’язань, уміщених в рекомендаціях, такі:
- Криміналізація відмивання грошей, отриманих в результаті тяжких злочинів та прийняття законів про арешт та конфіскацію коштів, отриманих злочинним шляхом.
- Зобов’язання для фінансових установ здійснювати ідентифікацію всіх своїх клієнтів, у тому числі будь-яких осіб, до яких перейшла певна власність, та належне ведення обліку.
- Вимога до фінансових установ повідомляти компетентним національним органам про підозрілі операції та запроваджувати широке коло заходів внутрішнього контролю.
- Адекватні системи контролю та нагляду за діяльністю фінансових установ.
- Необхідність підписання міжнародних угод та прийняття національного законодавства, яке б дало змогу країнам здійснювати оперативну і ефективну співпрацю на всіх рівнях.
Станом на осінь 2023 року FATF складалася з 40 членів, останнім із яких стала Індонезія. Для досягнення своїх цілей і завдань організація покладається на регіональні органи на кшталт FATF (FSRB). На даний момент існує 9 FSRB, які тісно співпрацюють з FATF. Понад 200 юрисдикцій у всьому світі взяли на себе зобов’язання дотримуватися рекомендацій FATF через глобальну мережу FSRB та членство в FATF.
FATF публікує та регулярно переглядає два списки країн – чорний та сірий. Розглянемо, які країни входять до обох та що означають ці списки.
Чорний список FATF
Чорний список FATF включає країни, які не мають ефективної системи боротьби з відмиванням коштів або не мають наміру контролювати фінансові злочини. Їхня торгова діяльність не спрямована на запобігання відмиванню грошей, фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Їх системи протидії відмиванню коштів недостатні для боротьби з глобальною загрозою відмивання грошей. Їхня торгова діяльність також наражає інші країни на ризик фінансового шахрайства та ставить під загрозу їхню економічну систему.
Країни з чорного списку FATF офіційно відомі як юрисдикції дуже високого ризику. Інші країни розуміють, що ведення бізнесу з такою країною або особою, що походить з цих країн, буде небезпечним для їхньої економіки.
Завдяки чорному списку FATF держави знають, які країни їм потрібно включити до санкційних списків, що допомагає їхнім бізнес-організаціям зрозуміти, з якими країнами їм не варто вести справи. Зв’язки з країнами з чорного списку припиняються, доки вони не вдосконалять свої системи боротьби з відмиванням коштів і не будуть відповідати критеріям FATF щодо відповідності вимогам по боротьбі з відмиванням коштів.
Варто зазначити, що FATF оновлює чорний список щорічно або раз на два роки, тому компанії повинні постійно перевіряти цю інформацію. Якщо країни з чорного списку покращили свої зусилля щодо боротьби з відмиванням коштів для приборкання фінансових злочинів, FATF відстежує це, аналізує та приймає рішення щодо продовження включення країни до списку або вилучення з нього.
Станом на лютий 2024 року у чорному списку FATF присутні лише Корейська народно-демократична республіка (КНДР), Іран та М’янма.
Сірий список FATF
Окрім чорного списку, FATF також публікує сірий список, до якого входять країни з високим ризиком відмивання грошей і фінансування тероризму.
Основна відмінність між країнами в чорному і сірому списках FATF полягає в тому, що перші не докладають жодних зусиль для побудови структури відповідності AML. Останні, в свою чергу, дотримуються рекомендацій FATF щодо усунення проблем у своїй нормативно-правовій базі щодо протидії відмиванню коштів.
FATF регулярно перевіряє країни сірого списку на наявність прогресу в зазначених питаннях. Станом на лютий 2024 року в сірому списку FATF знаходиться 21 країна: Болгарія, Буркіна-Фасо, Камерун, Хорватія, Демократична Республіка Конго, Гаїті, Ямайка, Кенія, Малі, Мозамбік, Намібія, Нігерія, Філіппіни, Сенегал, ПАР, Південний Судан, Сирія, Танзанія, Туреччина, В’єтнам, Ємен. До слова, в лютому цьогоріч із сірого списку FATF було вилучено ОАЕ. На думку FATF, здатність країни боротися з незаконними грошовими потоками значно покращилася.
Фінансові та окремі нефінансові підприємства, включно з постачальниками послуг віртуальних активів, повинні постійно перевіряти свої клієнтські бази щодо належності до сірого або чорного списків FATF. Ведення бізнесу з такими країнами або особами з таких країн може призвести до фінансових втрат і репутаційної шкоди. Про виявлення підозрілих транзакцій і рахунків необхідно негайно повідомляти органи влади.
Чи входить Росія до списків FATF?
У жовтні 2022 року Національний банк України звернувся до FATF із закликом виключити Росію з числа країн – членів FATF, а також включити її до чорного списку FATF. Дії РФ прямо свідчать про порушення заборон фінансування тероризму та режиму нерозповсюдження зброї масового ураження.
У заяві регулятора зазначалось, що фінансова система Росії функціонує в умовах постійного впливу корупції, організованої злочинності, використання злочинних схем з метою відмивання злочинних доходів, зокрема із залученням банків інших держав. Незважаючи на міжнародні санкції, РФ продовжує співпрацювати з юрисдикціями, включеними до чорного списку FATF, а також із терористичними організаціями.
Вже в лютому 2023 року Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей дійсно призупинила членство Росії, аргументуючи тим, що “дії РФ суперечать основним принципам FATF, спрямованим на сприяння безпеці та цілісності світової фінансової системи. Вони також є грубим порушенням зобов’язань щодо міжнародної співпраці та взаємної поваги, згідно з якими члени FATF погодилися впроваджувати та підтримувати стандарти FATF”.
Водночас представники української влади на початку цього року закликали FATF вжити більш жорстких обмежувальних заходів для мінімізації загроз, які створює Росія. Зокрема країна-агресорка активізувала торгівлю зброєю з Іраном та Північною Кореєю, внесеними до чорного списку FATF. Посилення фінансових та банківських зв’язків з Росією надає Північній Кореї, Ірану та М’янмі, що перебувають під жорсткими санкціями, можливість отримати доступ до світової фінансової системи, створюючи серйозні виклики для FATF та її членів.
А наразі Україна закликала інші країни внести Росію до своїх списків країн підвищеного ризику, що вимагатиме посиленої перевірки всіх транзакцій, пов’язаних з Росією. Також країни можуть продовжувати запроваджувати інші обмежувальні заходи для запобігання зловживанню їхніми системами для ухилення від санкцій, відмивання грошей і фінансування тероризму з боку Кремля.