Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт №5270 про електронне резидентство у другому читанні. Якщо депутати підтримають законопроєкт, то е-резидентство запрацює в Україні вже з 2023 року. Які переваги надає статус е-резидента, навіщо це Україні та чому варто орієнтуватися на досвід Естонії? Про це детальніше у статті.
Що таке е-резидентство та як це працює?
Електронне резидентство – це спеціальний статус для іноземців, що надає можливість вести бізнес в Україні дистанційно, без фізичної присутності. Це чудовий варіант для фахівців із країн зі складною політичною та економічною ситуацією, що дозволяє працювати з розвиненими цивілізованими ринками та захистити свої доходи.
Як працюватиме е-резидентсво за пропозиціями законопроєкту №5270:
Крок 1. Іноземний фахівець (список країн, резиденти яких мають право ставати е-резидентами в Україні, окремо надає Кабмін) реєструється в Дії та проходить фінансову та безпекову перевірку.
Крок 2. Заявник отримує статус е-резидента та реєструється як ФОП 3 групи без фізичної присутності в Україні.
Крок 3. Е-резидент відкриває дистанційно рахунок у банку, який буде його податковим агентом.
Крок 4. Е-резидент сплачує єдиний податок у розмірі 5% від суми доходу в рамках ліміту ФОП 3 групи. Більше ліміту – 15%.
Всі документи оформлюються в електронній формі, всі листування з ДПС відбуваються онлайн, а всі розрахунки проводяться у безготівковій формі. При цьому е-резидент має право укладати тільки зовнішні контракти з експорту послуг.
Отримати статус е-резидента можуть не тільки IT-спеціалісти, а й всі інші експортери послуг. А от не зможуть стати е-резидентами громадяни країни-агресора рф, особи, внесені в “чорний список” FATF, а також особи, які мають дохід в Україні (окрім пасивного).
Досвід Естонії
Як відомо, Естонія – це країна, в якій сектор держпослуг та будь-яка взаємодія громадян з державою максимально переведені у цифровий формат. У 2014 році країна запустила послугу е-резидентства. Електронне резидентство Естонії відкриває можливості зареєструвати європейську компанію в розвиненій країні та на вигідних умовах оподаткування. Тому Естонія привернула увагу багатьох IT-компаній, серед яких такі відомі стартапи, як Wise, AdCash, Pipedrive, Monese та Fortumo.
За перші п’ять років роботи цього інструменту естонський бюджет отримав 25 млн євро прямого доходу.
Програма дозволяє громадянам інших держав користуватися такими ж перевагами ведення бізнесу, якими користуються жителі Естонії. Перш за все, це можливість керувати всіма аспектами бізнесу онлайн, починаючи з банківських послуг і закінчуючи підписанням документів та сплатою податків в Естонії. Процес відкриття та ведення бізнесу е-резидентом Естонії простіший, ніж у будь-якій іншій країні. До слова, у 2009 книга рекордів Гіннесса визнала Естонію як країну, де за найкоротший час можна зареєструвати юридичну особу. Процес зайняв 18 хвилин, хоча більшість е-резидентів завершують всі етапи за день.
Щодо оподаткування, то е-резидент в Естонії розглядається як нерезидент, який має сплачувати податки лише з того доходу, який він отримує в Естонії.
У Мінцифрі зазначили, що ухвалення законопроєкту №5270 сприятиме наповненню державного бюджету України та розвитку цифрового бренду держави. Тож цілком можливо, що нове законодавство дозволить скласти конкуренцію Естонії у залученні іноземних фахівців.