Банки та фінтехи пройшли шлях від конкурентів до партнерів. Якщо спочатку більш гнучкі, інноваційні та перспективні стартапи сподівалися замінити консервативні банки на фінансовому полі, то з часом обидві сторони зрозуміли переваги від потенційного партнерства. Щоб вижити в боротьбі за клієнта та надати йому дійсно цінний сервіс, банкам необхідно співпрацювати зі стартапами. Останні, в свою чергу, можуть через партнерства розширити клієнтську базу, отримати можливості для масштабування та зростання бізнесу. PwC прогнозує, що 82% фінансових компаній розширять свої партнерські відносини протягом наступних п’яти років.
Приклади партнерств банків і фінтехів у світі
Цифрова економіка змінила очікування клієнтів, тож банки різних розмірів змушені були відреагувати. Змінити їхня стратегії залучення та утримання клієнтів і запуску інноваційних сервісів допомогла співпраця з фінтех-стартапами. Нижче ми зібрали декілька прикладів такої колаборації у світі.
Tradeshift і HSBC
У рамках партнерства одного з провідних банків світу та платформи для бізнесу було створено інноваційне рішення для допомоги компаніям, які хочуть оцифрувати та автоматизуватии свої операції. Бізнес, використовуючи це рішення, може керувати своїми ланцюжками поставок з будь-якого пристрою через єдину цифрову платформу. Це дозволяє йому підвищити ефективність і покращити управління ризиками.
Deutsche Bank і Traxpay
Провідний німецький банк співпрацює з німецькою фінтех-компанією, що пропонує рішення дисконтування та зворотного факторингу для корпоративних клієнтів. Ця колаборація дозволила банку відігравати провідну роль у фінансуванні ланцюга поставок по всьому світу.
Banking Circle і SIA
Одна з провідних фінтех-компаній у Європі SIA співпрацює з повністю ліцензованим банком Banking Circle, щоб надавати послуги миттєвих платежів у Європі. Це партнерство дозволяє європейським фінансовим установам здійснювати миттєві платежі за лічені секунди з максимальною сумою в 100 000 євро за одну транзакцію.
N26 і Wise
Ще в 2016 році берлінський необанк N26 об’єднав зусилля з Wise, лондонською фінтех-компанією. У рамках співпраці була представлена платформа API, яка дозволяє користувачам надсилати гроші за кордон швидко та легко безпосередньо зі свого банківського рахунку N26, без будь-яких прихованих комісій.
ABN AMRO і Subaio
ABN AMRO, третій за величиною банк у Нідерландах, поставив перед собою завдання зосередитися на інноваціях, які забезпечать його користувачам зручний спосіб керування своїми регулярними платежами. Саме для цього банк об’єднав зусилля з данською фінтех-компанією Subaio. У результаті співпраці було розроблено платформу Grip App, на якій клієнти банку можуть в єдиному місці керувати своїми регулярними платежами.
Як співпрацюють банки та фінтехи в Україні?
Українські банки не поспішають кооперуватися з фінтех-стартапами. Але така співпраця може сприяти появі нових рішень і позитивно вплинути на фінсектор.
Вчора стало відомо про співпрацю державного ПриватБанку та українського стартапу в сфері планування ресурсів бізнесу Bimp. Бізнес-клієнти ПриватБанку відтепер можуть як отримати виписку і відправляти платежі в банк безпосередньо з ERP, так і виставляти рахунки за товари та послуги не виходячи з інтерфейсу Bimp. Контрагент, у свою чергу, отримає пуш-повідомлення в мобільному застосунку “Приват24 для бізнесу” і може сплатити рахунок у кілька кліків без необхідності вручну вводити реквізити та призначення платежу.
Інші приклади колаборації банків і фінтехів включають:
Unex Bank і Weld Money
Восени 2022 року Unex Bank разом з Mastercard та фінтех-стартапом Weld Money запустили платіжну картку для розрахунків криптовалютою. Використовувати криптокартку можна всюди, де доступні безготівкові оплати – у фізичних магазинах, онлайн, а також у банкоматах для знімання готівки.
Таскомбанк і Ocean.me
За декілька тижнів до повномасштабного вторгнення український фінтех-стартап у партнерстві з Таскомбанком заявили про запуск першого в Україні BNPL-сервісу, що має на меті дозволити купувати товари у розстрочку без сплати відсотків. Як повідомляли компанії, BNPL-платіж можна було оформити на два місяці, відсотків і комісій не передбачалося.
Щоправда, чи продовжують компанії співпрацю – у банку не прокоментували. На сайті Ocean.me зазначається, що стартап “надає фінансову допомогу для здобуття професійної освіти, на створення власної справи для внутрішньо переміщених осіб, ветеранів або постраждалих від воєнних дій” за ставкою 20% річних, а серед партнерів значиться “Банк Інвестицій та Заощаджень”.