В Україні вперше суд ухвалив рішення про виплату винагороди викривачу корупції, яка становитиме 13 299 950 грн. Винагороду мають виплатити Євгену Шевченку, який повідомив про спробу підкупу за $6 млн керівників антикорупційних органів у 2020 році.
Як зазначається у релізі Вищого антикорупційного суду, йдеться про організацію хабаря $5 млн, які призначалися керівникові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назару Холодницькому, та $1 млн, призначених нібито для посередників у підкупі. Гроші призначалися для зняття підозри з колишнього міністра Миколи Злочевського у справі про розкрадання стабілізаційного кредиту “Реал Банку”.
У повідомленні йдеться про затвердження колегією суддів ВАСК угоди про визнання винуватості, укладену між прокурором САП колишнім першим заступником начальника київської податкової служби Миколою Ільяшенком. ВАКС визнав його винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 (пособництво), ч. 4 ст. 369 (надання неправомірної вигоди службовій особі) та ч. 4 ст. 190 КК (шахрайство).
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України (поглинення менш суворого покарання більш суворим) особі призначено покарання за сукупністю злочинів у виді 5 років позбавлення волі без конфіскації майна. Відповідно до частин 2, 3 ст. 75 КК України обвинуваченого звільнено від відбування покарання у виді 5 років позбавлення волі з випробуванням та визначено іспитовий строк тривалістю 3 роки.
Згідно з угодою обвинувачений взяв на себе обов’язки співпрацювати у іншому кримінальному провадженні щодо тяжкого та особливо тяжкого злочину, яке розслідується НАБУ, а також забезпечити перерахування 50 млн грн на підтримку Збройних Сил України.
Крім того, судом застосовано спеціальну конфіскацію на користь держави у розмірі $6 млн, з яких $5,95 млн уже передано на підтримку ЗСУ та ще $50 тисяч буде перераховано до бюджету згідно з цим вироком.
Євген Шевченко називає рішення суду визначним досягненням як особисто, так і для усієї антикорупційної системи загалом, оскільки вперше в історії України громадянин за викриття корупційного злочину отримає від держави достойну винагороду.
Раніше Національне агентство із запобігання корупції запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про зафіксовані ними факти корупції.
Розмір винагороди викривачеві визначений на рівні 10% від грошового розміру предмета корупційного кримінального правопорушення або завданих державі збитків. Винагорода не може бути більшою за 3000 мінімальних зарплат, встановлених на час вчинення такого правопорушення (нині це 20,1 млн грн).
Винагорода виплачується за результатами судового розгляду після винесення судом обвинувального вироку, який набрав законної сили.