Верховний Суд (ВС) підтвердив відмову визнати “Укрінком”, юридичну організацію-клона збанкрутілого в 2015 році “Укрінбанку”, правонаступником відповідного банку. Далі організація може постати перед судом через перереєстрацію і перейменування юридичної особи, а також через спробу піти в контрольоване банкрутство й уникнути розрахунків з кредиторами.
Як зазначає Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), Велика Палата ВС залишила в силі попередні висновки про те, що ПАТ “Укрінком” не є правонаступником прав та обов’язків ПАТ “Укрінбанк”, а скасування судом або визнання неправомірним (незаконним) рішення Фонду про запровадження тимчасової адміністрації чи початок процедури ліквідації банку не означає автоматичного припинення управління банком Фондом.
За версією Фонду, у разі перегляду цього рішення знову виникла б правова невизначеність навколо ПАТ “Укрінбанк”, а його власники змогли б вчиняти дії, спрямовані на виведення активів банківської установи та ухилення від розрахунків з вкладниками та кредиторами.
Таким чином, повідомляють у ФГВФО, чергова спроба акціонерів “Укрінбанку” отримати судове рішення, яке б дозволило відступити від встановленої практики, виявилась безуспішною.
Водночас відповідне рішення відкриває шлях для поновлення розгляду ще низки справ, пов’язаних з “правонаступництвом” ПАТ “Укрінбанк”. За ними провадження було зупинено до закінчення перегляду судом справи, про яку йдеться тепер, а це рішення, за словами представників ФГВФО, дозволяє поновити їх розгляд.
Перша справа стосується намагання “Укрінкому”, організації-клона “Укрінбанку” піти у контрольоване банкрутство та у такий спосіб уникнути розрахунків з кредиторами банку, а друга — позову Фонду щодо реєстраційних дій, у результаті яких банк було виведено за межі правової площини. Йдеться про його перереєстрацію у м. Сіверськодонецьку та заміни у реєстрі назви та статусу юридичної особи ПАТ “УКРІНБАНК” на ПАТ “УКРІНКОМ”.
“Укрінбанк” був визнаний неплатоспроможним у грудні 2015 року, а з березня 2016 року у банку розпочато процедуру ліквідації. Незабаром після вказаного рішення НБУ колишні власники Банку ініціювали декілька судових процесів з оскарження процедури його виведення з ринку, перереєстрували його у м. Сіверськодонецьку та замінили у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань назву і статус юридичної особи на ПАТ “Укрінком”, яке проголосило себе правонаступником Банку. “Укрінбанк” з усіма його активами було фактично виведено з-під контролю Фонду, а розрахунки з кредиторами зупинено.
До того часу Фонд уже виплатив вкладникам банку 1,8 млрд грн. Станом на червень 2023 року залишки вимог кредиторів ПАТ “Укрінбанк” складають 2,9 млрд грн.