Уряд Венесуели вирішив відмовитися від національної криптовалюти El Petro. Проєкт буде невдовзі закрито, а усі криптогаманці користувачів закриють у понеділок. Токени, що залишилися у користувачів на гаманцях, будуть конвертовані в офіційну валюту Венесуели болівар.
Як зазначає низка ЗМІ, посилаючись на повідомлення на платформі Patria, єдиному місці, де здійснювалися операції з криптовалютою El Petro, проєкт перестане існувати вже 15 січня, після 6 років роботи.
Національну криптовалюту El Petro було запущено в лютому 2018 року. Влада позиціонувала його як криптовалюту забезпечену запасами нафти, бензину, золота та алмазів Венесуели. На тлі галопуючої інфляції в країні президент Ніколас Мадуро покладав на криптовалюту великі надії, особливо як інструмент обходу економічних санкцій з боку США.
Хоч криптовалюта теоретично підтримується природними ресурсами країни, по суті Petro був створений як токен на основі відкритої та безкоштовної платформи блокчейна Ethereum. Він використовувався поряд з офіційною валютою країни, боліваром, що, за очікуваннями влади, мало б позитивно впливати на гіперінфляційну економіку.
Проте жителі Венесуели так і не почали активно користуватися національною криптовалютою. Їм були доступні лише кілька варіантів зручного використання El Petro, які полягали в оплаті деяких держпослуг. Водночас, наприклад, навіть штрафи за порушення правил дорожнього руху погасити криптовалютою було неможливо.
На закордонних криптовалютних майданчиках El Petro не торгувалася. Проти розповсюдження криптовалюти за кордон також спрацювали санкції США від 2018 року щодо заборони громадянам будь-яких угод та інвестицій в El Petro.
Також 2023 року стався корупційний скандал через порушення в управлінні коштами від нафтових операцій, які здійснюються з використанням криптовалют. У результаті міністр нафтопромисловості Тарек Ель-Айссамі втратив свою посаду, а десятків чиновників, включаючи найвище керівництво Національного управління з криптоактивів та пов’язаної з ними діяльністю Венесуели (Sunacrip), було затримано.
У березні президент Венесуели Ніколас Мадуро оголосив про реорганізацію регулятора Sunacrip: звільнив його голову Хоселіта Раміреса, який керував регулятором з моменту його заснування у 2018 році, та значну частину керівного персоналу установи, встановивши раду з реструктуризації.
Рамірес був заарештований Національною антикорупційною поліцією після видачі запиту на судове провадження проти “низки громадян, які могли бути причетними до серйозних актів адміністративної корупції та розкрадання коштів”. Влада Венесуели розслідувала корупційну схему, через яку уряд не отримав на свої офіційні рахунки $3 млрд від продажу венесуельської нафти.
У травні мережа Petro зіткнулася з простоями через незрозумілі технічні труднощі на тлі нещодавнього арешту глави крипторегулятора. Додаткової інформації чи конкретних пояснень щодо реорганізації не надавалося, а щодо проєкту El Petro почали ширитися чутки про закриття.
Колишні працівники Sunacrip розповіли журналістам, що уряд вже не вірить у саму централізовану криптовалюту, оскільки втратив контроль над технологією.