Національний банк України очікує, що всі системно важливі банки країни запровадять послугу миттєвих переказів Системи електронних платежів (СЕП) 4.1 у першому півріччі 2025 року. Наразі цю функцію вже реалізували 19 банків із 61, що працюють на ринку, включно з 8 системно важливими фінансовими установами.
Про це пише Інтерфакс-Україна. За словами заступника голови НБУ Олексія Шабана, система демонструє високу ефективність – 75% усіх миттєвих платежів обробляються до 2 секунд, а 88% – до 3 секунд. Це відповідає одній з головних вимог до оновленої СЕП 4.1, за якою переказ коштів між різними банками за реквізитами IBAN має здійснюватися не довше 10 секунд.
Популярність нової послуги стрімко зростає серед українців. Якщо в грудні 2024 року було здійснено 11,5 тисяч миттєвих платежів, то за перші два місяці 2025 року – вже 55,2 тисячі переказів на загальну суму 543 мільйони гривень.
Представник НБУ також поділився інформацією про загальну структуру платежів у банківській системі України. За кількістю найбільшу частку становлять дрібні операції до 1 тисячі гривень (40%) та платежі від 1 тисячі до 100 тисяч гривень (55%). Однак за сумою майже всі кошти (98,5%) проходять через великі транзакції понад 100 тисяч гривень.
Серед банків, які вже пропонують своїм клієнтам послугу миттєвих переказів, – найбільші державні та комерційні фінансові установи: ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Райффайзен Банк, Укрсиббанк, Сенс Банк, Креді Агріколь Банк, а також низка менших банків. Оновлена система електронних платежів з функціональністю миттєвих кредитових переказів офіційно запрацювала з 1 грудня 2024 року.