Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти законопроєкт №13018-д, який передбачає запровадження нового типу фінансових установ — банків фінансової інклюзії. Цей крок спрямований на підвищення доступності банківських послуг для населення та бізнесу в прифронтових районах, на деокупованих територіях та в малонаселених місцевостях.
Про це розповів голова Комітету Данило Гетманцев. Згідно з доопрацьованим документом, банки фінансової інклюзії працюватимуть на основі обмеженої банківської ліцензії. Вони обслуговуватимуть громадян України (зокрема представників соціально вразливих груп), мікропідприємства з річним доходом до 5 мільйонів євро, громадські та благодійні організації, а також органи державної влади та місцевого самоврядування.
Для забезпечення фокусу на цільові групи законопроєкт встановлює певні обмеження для нових фінансових установ. Зокрема, вони не зможуть проводити операції на ринках капіталу, а також матимуть ліміти щодо обсягу кредитних коштів, які можуть надаватися одному позичальнику.
Національний банк України отримає повноваження щодо сприяння розвитку фінансової інклюзії та контролю за діяльністю нових банківських установ. У законопроєкті також пропонується законодавчо закріпити визначення термінів “фінансова інклюзія”, “обмежена банківська ліцензія” та “банк фінансової інклюзії”.
Зауважимо – першим банком фінансової інклюзії в Україні прагне стати Укрпошта. Нещодавно уряд прийняв рішення про передачу контрольного пакета акцій Pinbank, який раніше було стягнуто в дохід держави, в статутний капітал Укрпошти. Невдовзі понад 6000 відділень й 25 000 точок присутності Укрпошти почнуть надавати банківські послуги.
“Укрпошта Банк” не братиме участі у кредитуванні великого бізнесу та ризикових валютних операціях, а зосередиться на наданні базових послуг з фокусом на населення в сільських та прифронтових регіонах, людях похилого віку, людях з інвалідністю, отримувачах соціальної допомоги, сільських громадах та ОТГ, військових, сегменті e-Commerce, фермерських господарствах тощо.