Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній (УАФІК) презентувала Фінтех каталог 2023, створений за підтримки Національного банку України, Міністерства цифрової трансформації України, Міжнародної фінансової корпорації (IFC, World Bank Group) у партнерстві з Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань (SECO) та Фондом ефективного врядування Уряду Великої Британії в Україні (GGF), Проєкту USAID «Реформування фінансового сектору» та компанії Visa.
Ми зібрали найцікавіші факти та цифри про стан українського фінтеху, про які в ході презентації розповів Ростислав Дюк, голова правління УАФІК.
Український фінтех: ключові цифри
- Український фінтех-ринок нараховує 246 компаній;
- 7 з них засновано у 2022 році;
- 68% фінтех-компаній пройшли точку беззбитковості;
- 66% компаній фінансуються виключно власними коштами.
- 33% компаній працюють на міжнародному ринку;
- 77% українських фінтех-компаній базуються у Києві;
- 17% засновані жінками;
- 55% фінтех-компаній мають представників у лавах ЗСУ.
Тенденції українського фінтех-ринку
За минулий рік 7% фінтех-компаній в Україні мали мінімально життєздатний продукт – це на 1% більше, ніж у 2021 році. 15% опитаних компаній відзвітували про початок продажів у минулому році, тоді як у 2021 році про це заявляли 9% фінтех-бізнесів.
55% українських фінтех-компаній перебувають на стадії масштабування бізнесу, а 21% відносять себе до зрілих компаній.
Зазначається, що більше половини фінтех-компаній (54%) є невеликими компаніями зі штатом до 25 працівників. При цьому 11% фінтехів мають від 1 до 5 співробітників у команді.
5% фінтех-компаній розташовані виключно за кордоном. Щодо розташування в Україні, то 77% компаній знаходяться в Києві, а далі з великим відривом ідуть Львів (6% компаній) та Дніпро (5%).
49% фінтех-компаній назвали своїм ключовим ринком Україну, 12% вже працюють на ринку Європи, а 9% – на ринку США. 52% опитаних компаній планують вихід на міжнародну арену, в той час як 15% – не планують.
Найпопулярнішою сферою діяльності серед фінтех-компаній України незмінно є IT, на другому місці – платежі та грошові перекази, на третьому – споживче кредитування.
За останній рік зросла частка фінтех-компаній у сфері необанків, маркетплейсів та RegTech.
79% фінтех-компаній вказали штучний інтелект як одну з перспективних технологій для українського ринку. Також головними технологіями серед українських фінтех-компаній є API, хмарні сервіси та чат-боти.
Фінансування українського фінтеху
27% опитаних фінтех-компаній планують заключити партнерство зі стратегічним інвестором із-за кордону. А 33% вже залучали інвестиції раніше, половина з них направляла кошти на операційні витрати.
Наразі 66% фінтех-компаній фінансуються за рахунок власних коштів, 15% – за рахунок коштів приватних інвесторів, 5% – за рахунок венчурних фондів.
20% фінтех-компаній планують і надалі залучати власні кошти, 20% – у пошуку приватних інвесторів. 16% планують залучати інвестиції від венчурних фондів.
Український фінтех під час війни
31% опитаних в ході дослідження фінтех-компаній вказали на проблеми регуляторного характеру, з якими вони стикаються при виході на інші ринки.
96% залишили операційну діяльність в Україні після повномасштабного вторгнення.
26% стикнулися з проблемою доступу до фінансування, а 64% компаній зацікавлені в участі в іноземних акселераторах / інкубаторах.
16% компаній вказали на зменшення обсягу бізнесу більше ніж на 50%, при цьому 26% компаній зазначили про відсутність змін.
Карта української фінтех-екосистеми у 2023 році виглядає так:
У дослідженні взяли участь 150 респондентів у період з січня по березень 2023 року. Завантажити каталог можна за посиланням.