У березні український бізнес продемонстрував позитивні оцінки власної економічної діяльності, вперше за останні 11 місяців. Драйверами позитивного впливу на очікування підприємств усіх секторів були стійкий споживчий попит, нарощення виробництва, надходження міжнародної фінансової допомоги, стабілізація енергозабезпечення, а також сезонний фактор.
Про це свідчать результати щомісячного опитування підприємств, проведеного Національним банком України.
Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у березні 2025 року перевищив нейтральний рівень і склав 51,8 пункта порівняно з 46,9 у лютому 2025 року та 52,0 у березні 2024 року. Такий результат демонструє гнучкість та адаптивність бізнесу до складних умов повномасштабної війни, наголошують в НБУ.
Найбільший оптимізм продемонстрували підприємства торгівлі, секторальний індекс яких становив 54,0 пункта. Торговельні компанії очікували збільшення обсягу товарообороту та закупівлі товарів для продажу, хоча й прогнозували зниження торговельної маржі.
Промислові підприємства також покращили оцінки результатів своєї діяльності – їхній секторальний індекс зріс до 53,1 пункта. Респонденти посилили очікування щодо збільшення обсягу виготовленої продукції та нових замовлень, у тому числі експортних.
Будівельні компанії суттєво поліпшили свої очікування, значною мірою завдяки сезонному факторові. Їхній секторальний індекс у березні зріс до 52,9 пункта. Будівельники очікували збільшення обсягу будівництва й обсягу нових замовлень, а також закупівлі сировини та матеріалів.
Підприємства сфери послуг, хоч і пом’якшили свої очікування, але залишилися найбільш стриманими серед усіх секторів з індексом 48,8 пункта. Втім, вони вперше за 10 місяців очікували на збільшення обсягу наданих послуг та вперше за 11 місяців – на збільшення обсягу послуг у процесі виконання
Нагадаємо – у лютому ІОДА зріс до 46.9 порівняно з 41.0 у січні 2025 року. Водночас цей показник дещо нижчий, ніж був у лютому минулого року, коли він становив 47.5.