У лютому 2025 року український бізнес поліпшив оцінки щодо власної економічної діяльності, хоча й залишив їх стриманими, нижче нейтрального рівня. Драйверами позитивного впливу на очікування підприємств усіх секторів були пожвавлення внутрішнього попиту, нарощення виробництва та збільшення пропозиції товарів.
Як пише пресслужба Національного банку, індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс до 46.9 порівняно з 41.0 у січні 2025 року. Водночас цей показник дещо нижчий, ніж був у лютому минулого року, коли він становив 47.5.
Найбільший оптимізм демонструють підприємства промисловості, чий секторальний індекс сягнув 50.2, подолавши нейтральний рівень. Це відбулося завдяки пожвавленню споживчого попиту та нарощенню виробництва.
Суттєво поліпшилися настрої в торгівлі, де секторальний індекс зріс до 49.2 порівняно з 40.0 у січні. Торговельні компанії підвищили оцінки щодо обсягу товарообороту та були оптимістично налаштовані щодо закупівлі товарів, хоча й далі очікують на зниження торговельної маржі.
Підприємства будівництва, попри сезонність робіт та суттєве похолодання, також пом’якшили негативні оцінки – їхній секторальний індекс становив 44.7. Вони очікують на збільшення обсягу закупівель сировини та послуг підрядників.
Однак найбільш стриманими залишаються підприємства сфери послуг, чий індекс склав 42.2. Головними проблемами для них залишаються дефіцит кваліфікованих кадрів та збільшення витрат на оплату праці й енергоресурси.
Загальною позитивною тенденцією для всіх секторів стало очікування помірнішого підвищення цін на власну продукцію та послуги на тлі сповільнення зростання закупівельних цін. Водночас стримуючими чинниками для всього бізнесу залишаються обстріли критичної інфраструктури, зростання витрат, дефіцит робочої сили та інфляційні процеси.
Нагадаємо – у грудні 2024 року ІОДА становив 45.9 порівняно з 47.2 у листопаді та був практично на рівні грудня 2023 року (45.7).