США, Індія, Сінгапур та багато країн по всьому світу активно розвивають штучний інтелект у держпослугах. Держави створюють LLM — великі мовні моделі, на базі яких розробляють інноваційні сервіси із ШІ та ШІ-асистентів для громадян, військових і держслужбовців.
Міністерство цифрової трансформації поділилося новим дослідженням «Національні великі мовні моделі», проведеним українською ШІ-спільнотою на чолі з технологічною компанією OpenBabylon, спільнотою lang-uk та Українським католицьким університетом. Експерти розповіли, як штучний інтелект змінює держпослуги у світі та чого очікувати українцям.
LLM — вид ШІ, який працює за принципом людського мозку і може не лише аналізувати тексти, а й генерувати нові. Мовні моделі лежать в основі чатботів зі штучним інтелектом, як-от ChatGPT, Gemini та DeepSeek. Україна теж створюватиме власну LLM, щоб розробляти якісні та безпечні AI-продукти для держави, бізнесу та українців.
Як інші країни інтегрують ШІ в державу?
- Нідерланди – створили ШІ-асистента, який відповідає на запити громадян від імені Парламенту.
- Нігерія – розробила голосовий чат-бот для фермерів, який дає поради щодо ведення сільського господарства.
- США – використовують ШІ для планування військових операцій та ухвалення ефективних рішень в обороні.
- Швеція – штучний інтелект структурує медичні записи й прогнозує ризики захворювань.
Зауважимо, що Мінцифри впровадило штучний інтелект для консультацій партнерів щодо інтеграції з порталом “Дія”. За перші три місяці роботи ШІ-асистентка на ім’я Наталка обробила понад 1500 запитів та допомогла зменшити навантаження на менеджерів на 30%.