“Українська біржа” подала до Київського окружного суду міста Києва позов, у якому вимагає визнати протиправною і скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 5 червня про анулювання ліцензій біржі.
Як зазначається у релізі “Української біржі”, також біржа просить суд заборонити виконання рішення щодо анулювання ліцензій до вирішення спору.
“На сайті НКЦПФР 12.06.2024 було опубліковано повідомлення під заголовком “НКЦПФР анулювала ліцензії АТ “УКРАЇНСЬКА БІРЖА”. Однак зазначаємо, що ліцензії Біржі будуть анульовані у випадку набрання чинності Постановою про застосування заходів впливу контрольного характеру у вигляді анулювання ліцензій, винесеною НКЦПФР 05.06.2024″, – йшлося у релізі біржі від 13 червня.
Біржа підкреслювала, що постанова про застосування заходів впливу контрольного характеру у вигляді анулювання ліцензій має набувати чинності через 30 календарних днів з дня її винесення. Також зазначалося, що через оскарження дата набрання чинності постанови про скасування ліцензій є неостаточною, і взагалі вона ще може не набути чинності.
Станом на ранок 8 липня для представників біржі залишається невідомим результат розгляду судом заяви про забезпечення позову, тому біржа не запускала проведення торгів.
У квітні в НКЦПФР попередили, що біржі “ПФТС” та “Українська біржа” можуть втратити ліцензії. Згодом йшла мова про намір створити нову біржу, але цю ідею відкинули. У травні найстаріша фондова біржа України “ПФТС” вирішила добровільно здати ліцензію. “Українська біржа” вирішила піти в конфронтацію з регулятором.
Раніше стало відомо, що серед акціонерів біржі зазначалися підсанкційний Тимур Турлов, який через Freedom Holding володіє 24,26% акцій “Української біржі”, та міністерство фінансів рф з часткою 2,49% через російський державний “Сбербанк” та ланцюжок офшорних компаній. До березня 2024 року НКЦПФР ігнорувала факт наявності Турлова і мінфіну рф в капіталі ліцензіата.
5 червня відбувся розгляд справи у НКЦПФР. Регулятором встановлено факт, що ліцензіат, власник істотної участі у ліцензіаті має серед власників істотної участі особу, до якої застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції”. Рішення про анулювання ліцензій “Української біржі” було ухвалено та очікувалося, що воно набуде чинності на початку липня.
11 червня представники “Української біржі” випустили офіційний реліз, де повідомили про перспективу втрати ліцензій наступного місяця, а також зазначили про намір оскаржити рішення регулятора в судовому порядку. У відповідь 12 червня НКЦПФР заявила про здійснення заходу впливу контрольного характеру у вигляді анулювання ліцензій. Імовірно, санкція регулятора пов’язана з небажанням дозволити біржі зберегти ліцензії на час судів.
Згодом регулятор випустив реліз, що відповідна постанова набрала чинності 6 липня. Там заявили, що, розглянувши заяву “Української біржі”, суд прийняв ухвалу про відмову у вжитті заходів забезпечення позову.
Після закриття”ПФТС” та втрати ліцензії з боку “Української біржі”, в Україні лишиться одна фондова біржа — “Перспектива”.