Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку на початку червня прийняла рішення анулювати ліцензії “Української біржі”. Рішення мало набрати чинності на початку липня, проте представники біржі заявили про намір оскаржити рішення регулятора в судовому порядку.
Як зазначається у релізі “Української біржі”, рішення НКЦПФР про анулювання ліцензій там називають “безпідставним і незаконним”, а також викликаним “поки незрозумілою заангажованістю”. Представники біржі заявили, що вже вживають заходів для оскарження його в судовому порядку, захищаючи права та інтереси біржі, її акціонерів, клієнтів та партнерів.
“Біржа продовжує працювати у штатному режимі, ситуація контрольована та наразі ніяк не впливає на якість наших послуг та безперервність діяльності Біржі. Дякуємо вам за розуміння та підтримку. Ми будемо тримати вас в курсі всіх подальших подій та робити все можливе для якнайшвидшого вирішення цієї ситуації”, – йдеться в повідомленні.
У рішенні щодо анулювання ліцензій біржі причиною вказувалося порушення закону про ринки капіталу та організовані товарні ринки. Власником істотного пакета акцій будь-якого ліцензіата НКЦПФР не може бути особа щодо якої, зокрема застосовані санкції, а серед акціонерів біржі зазначалися підсанкційний Тимур Турлов, який через Freedom Holding володіє 24,26% акцій “Української біржі”, та міністерство фінансів рф з часткою 2,49% через російський державний “Сбербанк” та ланцюжок офшорних компаній.
До березня 2024 року НКЦПФР ігнорувала факт наявності Турлова і мінфіну рф в капіталі ліцензіата. Через місяць в НКЦПФР попередили, що біржі ПФТС та “Українська біржа” можуть втратити ліцензії. Згодом йшла мова про намір створити нову біржу, але цю ідею відкинули.
У травні найстаріша фондова біржа України “ПФТС” також вирішила здати ліцензію. Після її закриття та поточної втрати ліцензії з боку “Української біржі”, в Україні лишилась одна фондова біржа — “Перспектива”.