Україна має активно готувати інфраструктуру ринку капіталу вже зараз, щоб після війни ефективно залучати як приватні, так і міжнародні інвестиції для відбудови. На цьому наголосила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
За словами Рожкової, створення ефективного ринку капіталу є пріоритетом не лише для НБУ, але й для міжнародних партнерів, зокрема Єврокомісії. Хоча зараз на внутрішньому ринку переважають облігації внутрішньої державної позики, що природно в умовах війни, з’являються успішні альтернативні інструменти, такі як облігації “Нової пошти” та NovaPay. Перспективним напрямком вона також вважає муніципальні облігації.
Національний банк планує розширити існуючий “лінк” з міжнародним депозитарієм ClearStream на муніципальні та корпоративні облігації, що потребує змін у процедурах і нових регуляторних рішень. До війни подібна інтеграція дозволила довести частку нерезидентів на ринку ОВДП до 16% та зробити крок до відкритості української фінансової системи.
Рожкова підкреслила, що банківський сектор України вдесятеро менший за польський, що обмежує можливості фінансування масштабних проєктів. Одним із рішень можуть стати консорціумні кредити та залучення фінансування через материнські західні банки, хоча поєднання різних кредитних процедур різних банків є складним процесом.
Згідно з оновленою програмою співпраці з МВФ, до кінця травня 2025 року НБУ разом з НКЦПФР та Мінфіном мають підготувати концептуальний документ щодо реформ інфраструктури фінансового ринку. Для цього буде створено міжвідомчу робочу групу при Раді з фінансової стабільності, яка працюватиме над подоланням прогалин у ринковій інфраструктурі та посиленням ринкового нагляду.
Зауважимо – наразі понад 60% іноземних компаній готові інвестувати в Україну, попри війну. Дослідження “Україна у війні: трансформація бізнес-середовища та перспективи інвестування” показало, що понад 60% іноземних інвесторів планують вкладати в Україну до $5 млн, а понад 30% готові інвестувати значніші суми — до $100 млн.