Україна посідає друге місце серед країн Центрально-Східної Європи за кількістю ІТ-спеціалістів, яка складає 307 тисяч. При цьому фахівці у сфері штучного інтелекту становлять менш як 1% від загального числа ІТ-працівників.
Як зазначається у релізі ШІ-комʼюніті AI HOUSE, частини Roosh Investment Group, група провела дослідження спільно з Міністерством цифрової трансформації, що показало зростання кількості AI/ML-спеціалістів в Україні за останні 10 років у 5 разів до 5200 фахівців станом на січень 2024 року. Однак активна міграція спеціалістів за кордон внаслідок війни призводить до дефіциту кваліфікованих кадрів на внутрішньому ринку, що стримує розвиток галузі.
Найпоширенішими професіями серед українських ІТ-спеціалістів є Data Scientists та ML Engineers, на яких припадає 63% усіх спеціалістів індустрії. Саме в цих напрямках пропонуються найвищі зарплати серед ІТ-професій в Україні.
За останнє десятиліття число ІТ-компаній в Україні подвоїлось, а кількість фірм, що працюють у сфері штучного інтелекту, у 2023 році сягнула 243. 58% вітчизняних ШІ-спеціалістів працюють в сервісних компаніях. Київ залишається центром концентрації талантів та бізнесу — тут розташовані 55% офісів українських ШІ-компаній та майже половина усіх фахівців.
У 2023 році 22 українські ШІ-компанії залучили $10,8 млн венчурних інвестицій, що на 30% більше за кількістю угод, але на 31% менше за обсягом фінансування порівняно з 2022 роком. Україна має найнижчі показники залучених інвестицій серед країн свого регіону. Однак фінансування ШІ-стартапів у 2023 зросло на 35% до попереднього року, відповідаючи глобальному тренду.
В українських університетах станом на 2023 рік було відкрито 106 спеціалізованих програм з ШІ. За останні 5 років ліцензійний обсяг таких програм зріс на 122%. Україна готує 25% випускників ІТ-спеціальностей саме на AI/ML-програмах, випереджаючи інші країни Центрально-Східної Європи за цим показником.
Ключовими викликами для розвитку ШІ-екосистеми в Україні залишаються обмежена взаємодія між секторами та проблеми з даними, посилення конкуренції на тлі етичних ризиків, складнощі трансформації талантів та освіти, фінансові обмеження та відтік фахівців за кордон внаслідок війни.