18 червня у Києві відбулася конференція PowerUp Ukraine Conference, організована Glovo та Ukrainian Startup Fund і присвячена економічному відновленню України, залученню іноземних інвестицій в українські технологічні компанії та ін. FinTech Insider зібрав найцікавіше з заходу.
Чому багато українських компаній залишаються в Україні?
За словами Анни Апостол, співзасновниці та COO Mate Academy, її команда продовжує працювати в Україні та не планує виїжджати звідси, при цьому Mate Academy відкрила офіси у Польщі та Бразилії й планує далі розширяти міжнародну діяльність. Анна відзначає, що українці дуже мотивовані, HR-процеси налагоджені, а комунікація ефективна і швидка в порівнянні з зарубіжним досвідом.
Олександр Косован, співзасновник і CEO MacPaw, погодився, що в кожній країні своя динаміка роботи, а також свої законодавчі обмеження. Українці ж, незважаючи на всі труднощі, адаптуються та продовжують працювати ефективно. Це про стійкість народу та українських підприємців зокрема, з чим погодилися всі учасники панельної дискусії.
“Надихає те, що ми можемо тут щось змінити і на щось вплинути”, – каже Роман Прокоф’єв, співзасновник і CEO Jooble. Його бізнес зріс навіть під час війни на вражаючі 60%, і це, за словами Романа, є найкращою ілюстрацією в підтримку заклику до іноземних інвесторів інвестувати в Україну. Бізнес тут продовжує розвиватися незважаючи на труднощі, серед яких блекаути, обстріли, активна мобілізація та важливість підтримки стійкості в команді.
Як українським командам виходити на закордонні ринки?
За словами Олександра Косована, для того, щоб вихід на іноземні ринки був успішним, необхідно розуміти потреби локального клієнта і законодавчі вимоги. Анна Апостол, у свою чергу, відзначила важливість наявності локального офісу.
Як розповів Роман Прокоф’єв, поширеною помилкою серед компаній є занадто поспішний вихід за кордон. Спочатку, каже CEO Jooble, треба зрозуміти, як ви будете виходити, з якими перевагами, а також розробити план.
Чому варто інвестувати в Україну навіть під час війни?
Експерти відзначили найгарячіші сфери для інвестування, серед яких MilTech, EdTech, FinTech, а також ШІ. За словами Олександра Косована, штучний інтелект стане початком нової індустріальної революції. “Україна може стати успішною, якщо в державне управління буде впроваджено ШІ”, – каже CEO MacPaw.
Як зазначила Тетяна Сахарук, генеральна директорка Глобального договору ООН в Україні, зараз міжнародні інвестори розглядають бізнеси під призмою ESG. Тож якщо компанія хоче залучити фінансування, вона повинна включати сталий розвиток у свою стратегію.
Олександр Яценко, принципал венчурного фонду SMOK Ventures, звернувшись до європейських інвесторів, зазначив, що якщо вони хочуть бути успішними та мати інвестиції в хороших проєктах, то Україну просто неможливо оминути. Особливо йдеться про технологічну сферу.
Бачення розвитку екосистеми у держави
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, що був присутній на заході, також закликав міжнародних інвесторів до інвестування в українські стартапи й окреслив ключові цілі своєї команди на найближчі 3-5 років.
Зокрема:
- Побудувати екосистему таким чином, щоб Україна стала найкращим місцем для розбудови та швидкого розвитку технологічних компаній. І бачення того, як це зробити, за словами Федорова, є.
- Прийняти законодавство щодо регулювання таких революційних сфер, як ШІ та цифрові активи.
- Досягти показника в 500 стартапів на 1 мільйон населення.
- Спрощувати державну регуляцію для стартапів.
Переможці Glovo Startup Lab
У рамках PowerUp Ukraine Conference відбувся другий щорічний конкурс Glovo Startup Lab. Три українські стартапи отримали фінансування та можливість стажування в головному офісі Glovo в Барселоні.
Переможці Glovo Startup Lab 2.0:
Перше місце. Getpin — це інструмент онлайн-маркетингу, який допомагає компаніям із фізичними точками продажу залучати клієнтів, які шукають товари чи послуги поблизу.
Стартап отримав 20 000 євро та офлайн-стажування в Барселоні.
Друге місце. Uspacy — це CRM-система для малого та середнього бізнесу.
Стартап отримав 10 000 євро та офлайн-стажування в Барселоні.
Третє місце. Howcow — це ШІ-система, що визначає найкращий час для запліднення корів і виявляє проблеми зі здоров’ям.
Команда отримала 5 000 євро та онлайн-наставництво від команди Glovo.
Загалом участь у пітчингу взяли такі команди: UTU, Banani, Birb, GetOrder, Getpin, Howcow, Releaf Paper, ToGether, Uspacy.
Україна – пріоритетний ринок для Glovo
Glovo організувала конференцію PowerUp Ukraine Conference, тому що Україна залишається пріоритетним ринком для компанії, заявив Саша Мішо, співзасновник Glovo. Наразі компанія займає частку в 80% локального ринку доставки.
Україна – третій за обсягом ринок для Glovo серед 25 країн, де працює компанія. Інвестиції Glovo в Україну вже склали 100 млн євро. Показник зростання бізнесу тут перевищує 23%, розповів Саша Мішо.