Національний банк відтермінував строк, за який учасники системи електронних платежів НБУ (СЕП) мають впровадити можливість зарахування коштів за платіжною операцією на рахунок отримувача протягом години з моменту зарахування цих коштів на технічний рахунок цього учасника СЕП у Центрі оброблення СЕП (ЦОСЕП).
Як зазначається у релізі регулятора, там внесли зміни до відповідного рішення, яке вимагало впровадження годинного зарахування платежів з 1 травня 2024 року. Новий дедлайн перенесли на 1 січня 2025 року.
Такі норми містила постанова правління Нацбанку від 3 березня 2023 року №16 “Про затвердження Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті”. Цей документ набрав чинності з 1 квітня 2023 року, крім норми про обов’язкове зараховування коштів за платіжною операцією на рахунок отримувача протягом години, впровадження якого тоді ще очікувалося з 1 квітня 2024 року.
Також НБУ розширив перелік виключень щодо можливості порушення правила годинного зарахування платежів в разі виконання функцій агента валютного нагляду, технологічних робіт, якщо їх виконання здійснюється в часи найменшої активності платіжних операцій клієнтів та про них попередньо повідомлено.
Водночас регулятор додав обов’язок для небанківських надавачів платіжних послуг, якщо ті бажають включення інформації про них до довідника небанківських надавачів платіжних послуг, вони мають забезпечити відповідну адаптацію його програмно-технічних засобів до технології роботи СЕП та отримати підтвердження від НБУ та банку, в якому відкрито розрахунковий рахунок ,щодо повної взаємодії з учасником СЕП.
Наприкінці першого кварталу 2025 року — через декілька місяців після впровадження годинних платежів, регулятор планує впровадження в Україні системи миттєвих платежів. Функціонал нової системи має надати можливість користувачам проводити платежі між рахунками протягом кількох секунд.