Європейський центральний банк опублікував дослідження екологічного впливу банкнот євро як платіжного інструменту. Воно показує, що середній вплив на навколишнє середовище при розрахунках банкнотами євро становив еквівалент 8 км пробігу автомобіля або лише 0,01% загального впливу на навколишнє середовище від річної споживчої діяльності європейця.
Як зазначається у релізі регулятора, дослідження вимірювало потенційний вплив всіх видів діяльності в повному циклі виробництва банкнот євро — від закупівлі сировини, виробництва, розповсюдження та обігу до утилізації національними центральними банками країн єврозони.
Середній вплив на навколишнє середовище при розрахунках банкнотами у 2019 році становив 101 мікропункт (мкПт) на одного жителя єврозони. Варто зазначити, що показник мікропунктів є кількісним показником впливу на навколишнє середовище. Він вимірює кількість мікрочастинок, які виділяються в атмосферу в результаті певної діяльності.
Основними факторами, що впливали на екологічний слід від банкнот євро як платіжного засобу, є енергоспоживання банкоматів і транспортування, а також обробка банкнот регуляторами, виробництво паперу та перевірка автентичності банкнот у банкоматах. Тривалий термін служби банкнот і той факт, що вони використовуються для багатьох платежів, означає, що вплив виробництва банкнот є меншим, ніж вплив транспортування і розповсюдження.
З 2004 року Євросистема докладає зусиль для зменшення впливу банкнот євро на навколишнє середовище, наприклад, використовуючи лише 100% екологічно чисту бавовну та забороняючи утилізацію відходів банкнот на звалищах.
Крім того, виробники банкоматів і банки досягли прогресу у зменшенні впливу своїх пристроїв на навколишнє середовище. Опубліковане сьогодні дослідження показує, що підвищення енергоефективності банкоматів сприяло зменшенню їхнього впливу на навколишнє середовище на 35% у період з 2004 по 2019 рік.
“Проводяться широкі дослідження і розробки, щоб зробити майбутні банкноти євро ще більш екологічними на всіх етапах їхнього життєвого циклу. Наприклад, ЄЦБ вивчає альтернативні методи утилізації банкнот, такі як перероблювання та повторне використання відходів, а також можливі вдосконалення матеріалів і компонентів, що використовуються в процесі друку”, — йдеться в релізі.
Ці дії є частиною широких зобов’язань ЄЦБ щодо боротьби зі зміною клімату в рамках його мандату та зменшення власного впливу на навколишнє середовище відповідно до цілей Паризької угоди та цілей Європейського Союзу щодо кліматичної нейтральності.