Федеральна служба фінансового нагляду Німеччини (BaFin) назвала кібератаки та збої в роботі ІТ-систем одними з найбільших ризиків для фінансового сектору. Технічні збої створюють ризики не лише в самих банках чи страхових компаніях: серйозні проблеми у сторонніх постачальників послуг також можуть скомпрометувати всю систему.
Як зазначається у звіті “Ризики у фокусі BaFin 2024”, у деяких секторах Німеччини невелика кількість спеціалізованих постачальників ІТ-послуг обслуговує велику частку банків та страховиків. Саме тому цього року BaFin приділяє особливу увагу ризикам, які виникають внаслідок такої концентрації ринку.
“Компанії фінансового сектору повинні бути стійкими — як до фінансових, так і до операційних ризиків… Установи не повинні недооцінювати потреби у забезпеченні ризиків, і, як ніколи, компанії повинні інвестувати у свою операційну безпеку та стабільність”, зазначив очільник BaFin Марк Бренсон.
За словами Бренсона, багато установ у фінансовій галузі наразі звітують про високі або дуже високі прибутки. Але, застеріг він, ці прибутки повинні приносити користь не лише акціонерам
BaFin визначив загалом сім ризиків, які, на його думку, найбільше можуть загрожувати фінансовій стабільності або цілісності фінансової системи Німеччини. У 2024 році він приділятиме цим ризикам особливо пильну увагу. У звіті також детально описані заходи, яких вживає BaFin для пом’якшення цих ризиків.
Основними ризиками, з якими наразі стикається німецький фінансовий ринок, є наступні:
- значне підвищення процентних ставок;
- корекція на ринках нерухомості;
- корекція на міжнародних фінансових ринках;
- невиконання зобов’язань за кредитами, наданими німецьким компаніям;
- кібератаки з серйозними наслідками;
- недостатнє запобігання відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом;
- нова концентрація ринку аутсорсингу ІТ-послуг;
BaFin також визначив три ключові тенденції, які створюють додаткові ризики для фінансової системи і які вимагатимуть особливо пильної уваги як з боку BaFin, так і компаній, що перебувають під його наглядом: стійкість, діджиталізація фінансової індустрії та геополітична нестабільність.