Микита Гречина, старший юрист SBSB FinTech Lawyers
16 вересня 2022 року Білий дім опублікував проєкт нормативно-правової бази для криптовалютної індустрії. Це стало результатом виконавчого розпорядження президента Байдена, який доручив урядовим агентствам США координувати свої зусилля в регулюванні криптовалютного сектору.
Основними цілями цього нормативно-правового акту є вжиття заходів щодо захисту прав споживачів, підтримання фінансової стабільності, запобігання незаконному використанню криптовалют, збереження лідерства США у світовому фінансовому секторі та відповідальне впровадження технологічних інновацій. Указ також передбачає розширення співпраці між США та їхніми партнерами в рамках G7, G20, Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та Ради з фінансової стабільності (FSB).
Федеральні агентства, яким було запропоновано поділитися своїми звітами про прийняття цифрових активів, включали Федеральну торгову комісію (FTC), Комісію з цінних паперів і бірж (SEC), Комісію з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC), федеральні банківські агентства та Бюро фінансового захисту споживачів (CFPB). Інші державні органи повинні були оцінити ризики для фінансової стабільності та незаконного використання криптовалют.
Результатом міжурядових консультацій та співробітництва з цього питання став інформаційний бюлетень, який складається з семи принципів:
- Захист споживачів, інвесторів та бізнесу;
- Сприяння доступу до безпечних, доступних фінансових послуг;
- Сприяння фінансовій стабільності;
- Просування відповідальних інновацій;
- Зміцнення нашого глобального фінансового лідерства та конкурентоспроможності;
- Боротьба з незаконним фінансуванням;
- Вивчення цифрової валюти Центрального банку США (CBDC).
Реакція криптовалютної спільноти та експертів на запропоновану концепцію була досить неоднозначною. Багато хто дорікав регуляторам за те, що вони зробили акцент на “агресивному проведенні розслідувань та правозастосовних дій” проти незаконних практик, а не на конкретному розподілі обов’язків регуляторів у секторі. Інші заявили, що запропонований підхід до регулювання необхідний для справедливого ринку та відповідальних технологічних інновацій.
Рамковий документ визнає високу волатильність криптовалют та існування шахрайських проектів у цьому секторі. Дехто може помітити, що загальний зміст документу спрямований на посилення контролю над емітентами криптовалют та провайдерами криптовалютних послуг. Частина криптовалютної спільноти сприйняла це негативно, стверджуючи, що компанії будуть виходити в офшори за межі США, аби стати менш контрольованими та працювати більш гнучко.
Майнінг криптовалют також визнано негативною практикою з точки зору її впливу на клімат (дані на основі звіту Офісу науково-технічної політики (OSTP)), який пропонується відслідковувати для кожної окремої криптовалюти з використанням механізму консенсусу Proof-of-Work (PoW).
Неліцензовані криптовалютні біржі та платформи невзаємозамінних токенів (NFT) стануть прямо незаконними після запропонованих змін до Закону “Про банківську таємницю” та інших пов’язаних законів, включаючи закони про боротьбу з викриттям злочинів, а також закони проти неліцензованих грошових переказів, які можуть бути ініційовані в майбутньому.
У контексті сприяння доступу до фінансових послуг у документі згадується нова федеральна система миттєвих платежів, яка розробляється Федеральною резервною системою США під назвою FedNow.
Цифрова валюта центрального банку (CBDC) також згадується як одна з амбіцій уряду США, однак, як зазначається в документі, необхідні подальші дослідження та розробки технології, яка буде підтримувати CBDC. Характерним є визнання того факту, що використання CBDC може сприяти підвищенню ефективності міжнародних санкцій, що застосовуються урядом США.
Окрему увагу було приділено стейблкоїнам та їх здатності порушувати фінансову стабільність економіки, якщо їх не регулювати належним чином. У документі згадується крах криптовалюти TerraUSD, що призвів до “подальшої хвилі банкрутств, яка знищила майже 600 млрд. доларів США”. З огляду на це, Казначейству США доручено співпрацювати з фінансовими установами з метою пом’якшення як ризиків кібербезпеки, так і стратегічних фінансових ризиків, які можуть містити певні цифрові активи. Казначейство США також відповідатиме за завершення оцінки ризиків незаконного фінансування децентралізованих фінансів (DeFi) до середини 2023 року.
За статистикою, майже 16% американців, а це 40 млн. осіб, інвестували в криптовалюту або торгували нею. Можна очікувати подальшого розвитку системи регулювання криптовалют у США, однак її фундаментальні принципи вже сформульовані. Вона може бути додатково гармонізована в деяких частинах з нещодавно узгодженим регулюванням Європейського Союзу щодо ринків криптоактивів (MiCA). У випадку, якщо система регулювання криптовалют в США буде значно жорсткішою, ніж в інших країнах, це дійсно може сприяти так званому регуляторному арбітражу. Завдання США полягає в тому, щоб або збалансувати свої внутрішні правила таким чином, щоб забезпечити можливості для бізнесу, зберігаючи при цьому справедливий рівень захисту прав споживачів, або нав’язати свій жорсткий регуляторний підхід через міжнародні організації та органи, що встановлюють стандарти, решті світу.