За даними звіту Інституту міжнародних фінансів, співвідношення світового боргу до ВВП зросло вперше з 2020 року. Загальний обсяг світового боргу досяг нового рекордного показника в $318 трильйонів на тлі уповільнення економічного зростання.
Про це пише Reuters. Хоча збільшення світового боргу на $7 трильйонів становить менше половини приросту 2023 року, ІМФ попереджає про небезпеку з боку так званих “облігаційних месників” — інвесторів, які можуть покарати уряди, якщо зростання фіскальних дефіцитів триватиме. Реакція ринків на фіскальну політику вже призвела до падіння уряду Ліз Трасс у Великій Британії у 2022 році та відставки прем’єр-міністра Мішеля Барньє у Франції минулого року.
Співвідношення боргу до ВВП, що є показником здатності виплачувати борги, наблизилося до 328%, зрісши на 1,5 процентних пункти. Це сталося через зіткнення високого рівня державного боргу ($95 трильйонів) з уповільненням інфляції та економічного зростання.
Країни, що розвиваються, передусім Китай, Індія, Саудівська Аравія та Туреччина, забезпечили близько 65% глобального зростання боргу минулого року. Цього року ці ринки стикаються з необхідністю рефінансувати рекордні 8,2 трильйона доларів боргу, 10% з якого деноміновано в іноземній валюті, що може створити значні проблеми з ліквідністю.
Нагадаємо – згідно з жовтневим звітом Світового банку, заборгованість 26 найбідніших країн досягла найвищого рівня з 2006 року. Економічний стан цих країн наразі гірший, ніж напередодні пандемії COVID-19.