Згідно з новим звітом Міжнародної організації праці (МОП) при ООН, робочі місця, які традиційно займають жінки, виявилися вразливішими до впливу штучного інтелекту, ніж ті, які обіймають чоловіки. Особливо гостро ця тенденція проявляється у країнах з високим рівнем доходу, пише Reuters.
Дослідження показало, що 9,6% “жіночих” робочих місць зазнають суттєвих змін через впровадження штучного інтелекту, тоді як для “чоловічих” професій цей показник становить лише 3,5%. Це пов’язано передусім з тим, що ШІ все активніше перебирає на себе адміністративні функції та трансформує офісні посади, зокрема секретарську роботу.
Однак автори звіту наголошують, що людська участь все ще буде необхідною для виконання багатьох завдань. Робочі місця швидше зазнають радикальних змін, ніж повного зникнення. Крім адміністративних посад, під загрозою трансформації опинилися професії у сфері медіа, розробки програмного забезпечення та фінансів, оскільки генеративний ШІ продовжує розширювати свої можливості.
“Ми підкреслюємо, що така вразливість не означає негайної автоматизації всієї професії, а скоріше свідчить про потенційну можливість виконання значної частини поточних завдань за допомогою цієї технології”, — йдеться у звіті МОП.
Міжнародна організація праці закликає уряди, організації роботодавців та працівників замислитися над тим, як ШІ може бути використаний для підвищення продуктивності та якості робочих місць, а не лише для їх скорочення чи трансформації.
Зауважимо – згідно зі звітом Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD), ринкова вартість штучного інтелекту досягне $4,8 трильйона до 2033 року, що приблизно дорівнює розміру економіки Німеччини. Експерти висловлюють серйозне занепокоєння щодо його впливу на зайнятість та глобальну нерівність. В UNCTAD попередили, що автоматизація на основі ШІ може торкнутися 40% робочих місць у всьому світі.