Згідно з новим звітом Конференції ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD), ринкова вартість штучного інтелекту досягне $4,8 трильйона до 2033 року, що приблизно дорівнює розміру економіки Німеччини. Попри потенційні переваги ШІ у вигляді підвищення продуктивності та цифрової трансформації, експерти висловлюють серйозне занепокоєння щодо його впливу на зайнятість та глобальну нерівність.
Про це пише CNBC. В UNCTAD попередили, що автоматизація на основі ШІ може торкнутися 40% робочих місць у всьому світі. Особливе занепокоєння викликає те, що економічні вигоди від впровадження цих технологій залишаються “високо концентрованими”.
“Переваги автоматизації, що базується на ШІ, часто сприяють капіталу, а не праці, що може поглибити нерівність і зменшити конкурентну перевагу дешевої робочої сили в економіках, що розвиваються”, – йдеться у звіті.
Дані ООН свідчать, що 40% глобальних корпоративних витрат на дослідження та розробки у сфері ШІ зосереджені серед лише 100 компаній, переважно зі США та Китаю. Мало того, провідні технологічні гіганти, такі як Apple, Nvidia та Microsoft, які отримують вигоду від буму ШІ, мають ринкову вартість, що суперничає з валовим внутрішнім продуктом усього африканського континенту.
Така концентрація потужностей ШІ на національному та корпоративному рівнях загрожує поглибленням технологічного розриву між країнами. Особливо ООН турбує те, що 118 країн, переважно з Глобального Півдня, відсутні у головних дискусіях щодо управління ШІ, що може призвести до ще більшого відставання цих держав.
Нагадаємо – згідно з новим дослідженням Bloomberg Intelligence, глобальні банки можуть скоротити до 200 000 робочих місць протягом наступних трьох-п’яти років через впровадження штучного інтелекту. Опитування керівників технологічних відділів показало, що в середньому вони очікують чистого скорочення робочої сили на 3%.