Українські правоохоронці ліквідували масштабну шахрайську схему, учасники якої привласнювали гроші за допомогою фішингових посилань для виманювання даних про банківські картки. Серед постраждалих зазначаються понад 10 тисяч громадян, а сума, яку злочинцям вдалося викрасти, досягає 15 млн гривень.
Як зазначається на сайті Національної поліції, працівники поліції ідентифікували 56 причетних до шахрайства осіб у 20 областях України. За місцями проживання фігурантів проведено обшуки, а також вилучено мобільні телефони, комп’ютерну техніку і банківські картки, які використовувалися у протиправній діяльності.
Зловмисники організували 11 спільнот та об’єднувалися на закритих тематичних каналах і форумах, їх адміністратори розміщували оголошення про цю “роботу”. Шахраї мали створювати та розсилати фішингові посилання, схожі на посилання офіційних ресурсів банків, для отримання даних банківських карток громадян.
Фішинг маскувався як пропозиції оформлення грошових виплат чи продаж різних товарів, здебільшого — побутової техніки.
Також фігуранти здійснювали пошук потенційних потерпілих на торгових онлайн-майданчиках. Зловмисники писали продавцям товарів, видаючи себе за покупців. Листування переводили у сторонні месенджери, туди надсилали фішингові посилання. На шахрайських сайтах пропонувалося ввести дані банківської картки нібито для зарахування грошей за проданий товар.
Інформація про банківські картки, які вводили потерпілі на шахрайських сайтах, ставала відома фігурантам схеми, які згодом виводили гроші громадян на підконтрольні рахунки.
За попередніми даними правоохоронців, серед постраждали — більше 10 тисяч громадян, у яких фігуранти вкрали близько 15 мільйонів гривень. Остаточну суму збитків буде встановлено під час розслідування.
У Нацполіції нагадали про небезпеку переходу за підозрілими гіперпосиланнями. Будь-які відмінності в URL-адресі можуть свідчити про те, що користувач опинився на фішинговому ресурсі.
“Рекомендуємо ніколи не вказувати конфіденційну інформацію, зокрема дані банківських карток, на підозрілих сайтах. Продаючи чи купуючи товари на платформах оголошень, обговорюйте деталі угоди тільки в чаті цієї платформи і не переходьте у сторонні месенджери: адже шахраї можуть надсилати фішингові посилання”, — радять правоохоронці.
Слідчі розслідують кримінальні провадження за ч. 3, 4 ст. 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України. Готуються матеріали для оголошення підозри зловмисникам. Процесуальне керівництво здійснюють прокурори Офісу Генерального прокурора.