Сфера надання інтернет-послуг демонструє потужні процеси детінізації, що підтверджується значним зростанням податкових надходжень та підвищенням заробітних плат. Про це повідомив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, аналізуючи підсумки першого кварталу 2025 року.
За три місяці цього року компанії галузі сплатили до бюджету 1,187 мільярда гривень податків, що на 48% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Тоді ця сума становила 800 мільйонів гривень. Все більше IT-компаній переходять до легального ведення бізнесу та прозорої сплати податків.
“Значне зростання спостерігається серед юридичних осіб, тоді як ФОПи показали спад — це може свідчити про перехід галузі від моделі «кущів ФОП» на юридичні особи”, – пояснив Гетманцев.
Паралельно з детінізацією в галузі відбувається значне підвищення заробітних плат. Більшість компаній суттєво збільшили виплати співробітникам у четвертому кварталі 2024 року та на початку 2025-го. Водночас близько десяти компаній все ще виплачують зарплату на рівні 10 тисяч гривень, що значно нижче середнього рівня у 24 тисячі гривень.
Гетманцев підкреслив, що зміни свідчать про фундаментальну трансформацію ринку, де прозора робота стає новою нормою. Він також звернувся до компаній, які досі працюють у тіні, закликавши їх переглянути свої пріоритети та менше витрачати на юридичний супровід тіньових схем, а більше інвестувати в законну сплату податків та підтримку армії.
Нагадаємо – за даними Гетманцева, Україна щороку втрачає від 800 до 900 млрд грн через тіньову економіку. Нині в тіні перебуває від 30 до 50% економіки, а в окремих галузях – понад 60%.