Каліфорнійський криптопроект Ripple переміг Комісію з цінних паперів та бірж США (SEC) в рамках процесу, що тривав з 2020 року. Суд ухвалив рішення на користь блокчейн-компанії, визнавши, що продажі та інші розподіли XRP — криптовалюти від Ripple, не є пропозицією інвестиційних контрактів.
Як зазначається у рішенні суду, поширення XRP через біржі та алгоритми не кваліфікувалося як угоди з цінними паперами, оскільки SEC не може однозначно визначити, що інвестори “усвідомлено очікували на отримання прибутку від підприємницьких чи управлінських зусиль інших”.
За даними суду, так звані “програмні продажі” становлять менше ніж 1% від глобальних транзакцій із токеном компанії з 2017 року. Переважна більшість людей, які купили XRP на біржах цифрових активів, взагалі не вкладали гроші в Ripple.
Водночас продажі криптовалюти великим гравцям все ще можуть бути кваліфіковані як продаж незареєстрованих цінних паперів. Зазначається, що за таких продажів покупці могли розраховувати на отримання прибутку від інвестування в підприємство, а в цьому випадку XRP потрапляє під визначення цінних паперів.
Згідно з рішенням суду, купівля монет на суму понад $700 млн великими гравцями все ж таки порушувала закони США. Суд задовольнив клопотання SEC щодо винесення рішення з цього питання у порядку спрощеного виробництва.
На голову компанії Бреда Гарлінгхауса та виконавчого директора Кріса Ларсена чекає суд присяжних. Він вирішить, чи несуть топ-менеджери відповідальність за незаконний продаж токенів інституціоналам.
Регулятор подав позов проти фірми у 2020 році, звинувативши її у поширенні незареєстрованих цінних паперів у вигляді нативних токенів платформи. Компанія нібито порушила федеральний закон про цінні папери під час продажу токенів XRP. Основним аргументом SEC була класифікація XRP як цінного паперу відповідно до тесту Хауї.
У відповідь на цей позов, юристи Ripple звинуватили регулятора в перевищенні своїх повноважень. Там стверджували, що XRP не є цінним папером, а є цифровим активом. XRP назвали засобом платежу: користувачі нібито не вкладають гроші в Ripple, а використовують його для оплати товарів і послуг. Тому SEC не має повноважень регулювати XRP, а сам позов SEC назвали перешкодою для інновацій у галузі блокчейну.
Ця справа має важливе значення для галузі блокчейну, оскільки вона встановлює важливий прецедент для регулювання цифрових активів. Нині регулятори в США ведуть декілька справ у судах з подібними звинуваченнями щодо великих криптобірж.
SEC подала до суду на Binance, Binance.US та Чанпена Чжао 5 червня 2023 року. Комісія звинуватила компанію в управлінні незареєстрованими біржами та продажу незареєстрованих цінних паперів. Через день, 6 червня, регулятор висунув аналогічні звинувачення Coinbase.
9 червня Binance.US призупинила поповнення депозитів у доларах, а також попередила, що банки-партнери готуються заморозити виведення коштів у доларах 13 червня 2023 року.
SEC просила суд заморозити активи Binance.US для захисту коштів американських клієнтів біржі на суму $2,2 млрд, які знаходяться у “значному ризику” бути викраденими засновниками Binance. Суд відхилив прохання SEC, вимагаючи від компанії і регулятора знайти компроміс, який згодом було досягнуто.
Внаслідок позову Binance стикнулася з широкими обмеженнями у США: від співпраці з нею почали відмовлятися місцеві платіжні сервіси, зафіксований значний відтік коштів клієнтів, в результаті якого частка Binance на ринку в США скоротилася в рази.