У лютому в Лондоні розпочався судовий процес щодо позову некомерційної організації Crypto Open Patent Alliance (COPA) проти австралійського бізнесмена Крейга Райта. Останній стверджує, що є тим самим легендарним Сатоші Накамото, творцем першої криптовалюти, і вимагає визнати за ним авторські права на блокчейн біткоїна.
Як зазначає Reuters, COPA подала позов проти Крейга Райта у квітні 2021 року за неправдиві твердження про те, що саме він написав білу книгу біткоїна. У своїй первісній заяві організація вимагала заборонити Райту говорити подібні речі. Юристи COPA, до складу якого входить платіжна компанія Block засновника Twitter Джека Дорсі, попросили суд не визнавати Райта винахідником біткойна та автором блокчейн-технології.
Райт уперше публічно заявив, що він і є Сатоші Накамото у 2016 році. Відтоді він подавав до суду на розробників криптовалют і біржі по всьому світу. COPA вважає, що Райт ніколи не надавав жодних справжніх доказів своїх заяв і звинувачує його в неодноразовому підробленні документів на підтримку свого позову, яке Райт заперечує.
Адвокати COPA заявили, що позов Райта є “нахабною брехнею, ретельно продуманою неправдивою розповіддю, підкріпленою підробкою в промислових масштабах”. Там додали, що “в поведінці доктора Райта є елементи, які переходять у фарс”, пославшись при цьому на можливе використання ChatGPT для виготовлення підробок.
Зокрема, один з доказів пов’язаний із програмним забезпеченням, на якому було написано білу книгу біткоїна. Версія Райта була створена на LaTeX, однак Сатоші Накамото використовував для цього OpenOffice.
Адвокат Райта заявив, що його клієнт надав “чіткі докази, що підтверджують його авторство білої книги і створення біткоїна”. За його словами, їх “вражає”, що ніхто інший публічно не називав себе Сатоші, а якби доктор Райт не був Сатоші, можна було б очікувати, що справжній Сатоші виступить проти позову.
Ім’я Сатоші Накомото вперше стало відомо 2009 року, коли було винайдено біткоїн. Цей псевдонім (можливо, колективний) з’явився в білій книзі біткоїна, де викладали принципи криптографічно захищеної та децентралізованої однорангової цифрової платіжної системи. Вважається, що Накомото розробив біткоїн як першу децентралізовану цифрову валюту.
У 2011 році творець пішов із системи, але залишився фігурою, що становить суспільний інтерес. Потенційними творцями біткоїна, які можуть ховатися під псевдонімом, у різний час називали розробника біткоїнів Ніка Сабо, підприємця і вченого Крейга Райта і гендиректора Tesla Ілона Маска.
Цей процес, можливо, зможе пролити світло на особистість творця біткоїна і покласти край численним спекуляціям на цю тему. Очікується, що слухання триватимуть близько п’яти тижнів.
Наприкінці 2015 року видання Wired і Gizmodo назвало творцями біткоїна Райта і його ділового партнера Дейва Клеймана, однак уже за кілька днів Wired припустив, що Райт може бути й “блискучим брехуном”.
У вересні 2019 року суд в американському штаті Флорида ухвалив, що Райт привласнив криптовалюту, яку намайнив разом із партнером, що помер 2013 року. Райт мав передати сім’ї покійного Клеймана понад 410 000 біткоїнів. Райт на суді заявив, що створив біткоїн, але незабаром припинив роботу над проєктом, оскільки криптовалюту почали використовувати злочинці. Представник Райта за підсумками процесу заявив, що суд по суті визнав правоту його клієнта — інакше 410 000 біткоїнів у нього просто не було б. У травні 2019 року Райт подав заявку на оформлення прав на ранній код криптовалюти та білу книгу, однак Бюро авторського права США автором ідеї його не визнало.