Важко не погодитися з тим, що чоловіки переважно контролюють Волл-стріт і фінансові компанії. А ще їм досі в середньому платять більше, ніж жінкам, які виконують ту саму роботу. На жаль, дискрімінації сприяють міфи, пов’язані з фінансовою поведінкою та фінансовою грамотністю жінок. У нашій статті розвінчуємо деякі з них.
Міф 1: Жінки марнотратні
Найпопулярніший міф – жінки залежні від покупок, особливо одягу та взуття. Витрати, звісно, відрізняються, але жінки не частіше чоловіків витрачають шалені кошти на свої потреби та бажання.
Дослідження LendingTree показало, що самотні американські чоловіки витрачають у середньому від 41 203 до 38 838 доларів на рік. Висновки, засновані на дослідженні споживчих витрат за даними Бюро статистики праці за 2021 рік, також показали:
- Чоловіки витрачають більше на їжу – 4816 доларів на рік проти 4446 доларів у жінок.
- Чоловіки витрачають на алкоголь у співвідношенні 2 до 1 більше, ніж жінки, – 542 долари на рік порівняно з 257 доларами.
- Чоловіки витрачають більше на спортивні товари, до яких входять тренажери та спортивне взуття – 675 доларів проти 141 долара у жінок.
- Проте жінки витрачають більше на одяг: 671 долар на рік на одяг і різноманітні послуги, тоді як у чоловіків ці трати складають 398 доларів.
Міф 2: Жінки не вміють домовлятися про зарплату
Зайняті чоловіки заробляють більше, ніж їхні колеги-жінки, за будь-якого рівня заробітної плати. Як повідомляється у тому ж дослідженні Бюро статистики праці за 2021 рік, середній заробіток жінок становив 83% від заробітку чоловіків.
Люди часто пояснюють різницю в оплаті праці нездатністю жінок домовлятися про більшу зарплату. Але страх вести переговори з вищим керівництвом притаманний багатьом людям, незалежно від статі.
Згідно з опитуванням Pew Research Center щодо останнього місця роботи, 60% опитаних американських працівників, які не є самозайнятими, кажуть, що ні разу не просили про підвищення зарплати. А серед тих, хто все-таки вів переговори про підвищення заробітної плати, чоловіків незначно більше — 32% порівняно з 28% жінок.
Подібні результати були отримані в результаті опитування дослідників з Університету Південної Каліфорнії серед претендентів на посаду інженера програмного забезпечення. Виявилося, що незалежно від статі 43% учасників погодилися на запропонований рівень оплати праці. “Люди загалом погано вміють вести переговори”, — зазначається у результатах дослідження.
Міф 3: Жінки гірші інвестори, ніж чоловіки
Інвестиції пов’язані з ризиком. І хоча це правда, що жінки менш схильні до ризику, ніж чоловіки, в інвестиціях це працює на їхню користь.
Згідно зі звітом Fidelity Investments за 2021 рік, жінки лідирують — хоча й з невеликим відривом — коли йдеться про прибутковість інвестицій. Аналіз понад 5 мільйонів облікових записів Fidelity Investments з 2011 по 2020 рік показав, що жінки в середньому випереджають своїх колег-чоловіків на 40 базисних пунктів або 0,4%.
З часом ця невелика різниця може призвести до великих грошей.
Міф 4: Жінки бояться фондового ринку
За даними Fidelity, більше половини жінок (51%), які інвестують в акції, кажуть, що вони зазвичай продовжують триматися курсу, коли ринок зазнає падіння, порівняно з 43% чоловіків.
До речі, жінки дедалі більше інвестують у фондовий ринок – дослідження Fidelity показало, що таких 67% із тих жінок, які в цілому розглядають інвестиції. Це значний стрибок порівняно з 44%, зафіксованими у 2018 році.
Міф 5: Жінки занадто емоційні, щоб ефективно управляти грошима
Згідно з опитуванням Bankrate.com, проведеним у 2023 році, більше половини дорослих американців — 52% — стверджують, що вони нервують через гроші, мають тривожні думки, втрачають сон або перебувають у депресії через фінансові проблеми. Роком раніше цей показник складав 42%. Цілком логічно, що люди будуть відчувати стрес через гроші під час пандемії, або після того, як у 2022 році інфляція досягла 40-річного максимуму, а процентні ставки за іпотечними кредитами, автокредитами та кредитними картками різко зросли.
Bankrate зазначає, що жінки хвилюються більше, ніж чоловіки. 46% жінок сказали, що фінансові проблеми негативно вплинули на їх психічне здоров’я, у порівнянні з 38% чоловіків. Проте ніщо з цього не впливає на фінансову грамотність і здатність ефективно управляти коштами.
Дослідження Fidelity показало, що хоча стрес є головною емоцією, яку жінки відчувають щодо грошей, майже 90% вживають заходів, щоб контролювати свої фінанси. Вони коригують свої звички витрачати гроші, заощаджують більше та покращують свої кредитні рейтинги. А також частіше за чоловіків звертаються за допомогою до фінансових консультантів.