Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами США (CFTC) цьогоріч виплатила $16 млн інформаторам, які надавали дані, що призвели до успішних правозастосовчих дій. За час роботи програми, яку запустили у 2014 році, регулятор вже виплатив інформаторам майже $350 млн, а завдяки їх повідомленням державний бюджет країни поповнився на понад $3 млрд.
Як зазначається у повідомленні регулятора, з $16 млн, виплачених цьогоріч, $15 млн, більша частина суми була виплачена двом викривачам, які надали значну інформацію та допомогу, що змусило CFTC розпочати окремі успішні судові справи у вересні.
Перший одержувач значної частини цьогорічної винагороди інтерпретував ключові докази та допоміг співробітникам відділу правозастосування визначити нові та продуктивні напрямки розслідування. Інформатор вказав співробітникам на неправомірну поведінку, про яку йдеться в результаті примусових заходів, і надав інформацію, яка зберегла ресурси CFTC.
Інший лауреат нагороди, надавши початкову інформацію, що призвела до відкриття розслідування, надав високий ступінь додаткової підтримки персоналу регулятора. Він переклав ключові докази для персоналу, сприяв явці іншого свідка для підтвердження порушень і надав заяву на підтвердження цього питання. Примітно, що надана ним інформація змусила співробітників CFTC розширити аналіз шкоди, яку клієнти зазнали внаслідок порушень.
“Викривачі відіграють важливу роль у підтримці розслідувань CFTC, пов’язаних із шахрайством та іншими незаконними діями. CFTC не міг повністю захистити клієнтів і ринки без інформаторів. Інформатори допомагають виявляти шахрайство та інші незаконні дії, інтерпретувати ключові докази та економити значні ресурси та час комісії”, — підкреслюють її представники.
Там визнають, що у подібній програмі інформатори піддають себе значному професійному та репутаційному ризику, щоб допомогти уряду, тому там забезпечують конфіденційний захист викривачів. Водночас заохочення у вигляді грошових винагород збільшують кількість повідомлень про викривачів.
Цього року, за даними регулятора, інформаторами вже було подано 1530 повідомлень, що є найбільшим показником за будь-який рік. Більшість порад, отриманих цього року, стосувалися криптовалют.
Також у CFTC повідомили, що планують розширити дію програми не лише на фінансові шахрайства, а й екологічні шахрайства. Сюди входитиме так званий грінвошинг, шахрайство, пов’язане з “передбачуваними екологічними перевагами придбаних вуглецевих квот, а також суттєві неправдиві дані реєстрантів щодо ESG-продуктів або стратегій”.
Раніше низка європейських наглядових органів опублікували свої звіти про прогрес у сфері “зеленого відмивання” або грінвошингу у фінансовому секторі. Банки, страхові компанії та інвестиційні компанії з усього ЄС нібито роблять “оманливі заяви” щодо своєї роботи у сфері екології та сталого розвитку.