Президент Володимир Зеленський підписав ухвалений у лютому Верховною Радою законопроєкт № 5865, що має на меті врегулювання та здійснення нагляду за діяльністю на ринках капіталу й організованих товарних біржах. Раніше очільник Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) Руслан Магомедов просив Президента ветувати законопроєкт.
Як зазначається на сайті парламенту, 22 березня документ підписав Президент.
Відповідний законопроєкт був прийнятий парламентом 22 лютого. Його метою називалася побудова на українських ринках капіталу та організованих товарних ринках ефективної системи регулювання, нагляду та запобігання зловживанням.
Серед пропозицій документа перелічувалися підвищення інституційної спроможності НКЦПФР як національного регулятора ринків капіталу та організованих товарних ринків, розширення її повноваження, а також гарантії незалежності. Також удосконалюються законодавчі норми щодо міжнародного співробітництва НКЦПФР.
Документ пропонує будувати ефективну систему нагляду на ринках капіталу та організованих товарних ринків за принципами IOSCO, Міжнародної організації комісій з цінних паперів. Впроваджуються механізми запобігання маніпулюванням, інсайдерській торгівлі, незаконного використання інсайдерської інформації тощо. Також визначається відповідальність за порушення законодавства на ринках капіталу.
Законопроєкт також передбачає пряму заборону фінансових пірамід – схеми інвестування, за якої залученим інвесторам обіцяється отримання пасивного доходу, виплата якого залежить від залучення нових інвесторів.
На початку березня Магомедов звернувся до Президента з проханням застосувати право вето щодо прийнятого закону. Магомедов хотів, щоб регулятор самостійно затверджував штатний розпис, тоді як зараз це робить уряд, передбачивши відповідні видатки у державному бюджеті. Також очільник НКЦПФР просив прибрати з закону норму про конфлікт інтересів, яка забороняє працівникам Комісії та членам їхніх сімей мати частку в підконтрольних учасниках ринку, отримувати від них матеріальну винагороду чи просто займати там будь-яку посаду.
“ЕП” пише, що в декларації за 2022 рік Магомедов вказав, що у звітному періоді проживав з Євгенією Грищенко, керівницею департаменту брокерського обслуговування клієнтів “Інвестиційний капітал Україна”. Припускається, що у випадку підписання Зеленським закону, може виникнути питання щодо відповідності Магомедова займаній посаді.
Цей закон, за словами депутата Ярослава Железняка, є вимогою Світового банку в рамках реалізації програми DPL. На її виконання Україна, ніби то, зобов’язалась до 5 березня 2024 року ввести в дію три закони, серед яких вищезгаданий, а в замін отримати позику на $1,5 млрд. Перші два закони з обумовлених зі Світовим банком вже підписано Зеленським.