Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану. Ухвалення цього закону є структурним маяком, передбаченим меморандумом з Міжнародним валютним фондом.
Як зазначив перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк, зміни набудуть чинності з 1 серпня.
Ухваленим законопроєктом передбачене скасування єдиного податку в розмірі 2% з 1 серпня 2023 року.
Водночас платник матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП із зазначенням того, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви, а також якщо в заяві платник не вкаже бажаної системи, його автоматично переведуть на систему, на якій він перебував до обрання 2% ЄП.
Крім того, платники, які в 2023 року перейшли із 2% ЄП на загальну систему, мають право перейти повторно в 2023 році на спрощену систему за своїм вибором шляхом подання заяви. При цьому, в разі подання заяви до 1 вересня 2023 року, такий платник вважатиметься платником ЄП із 1 серпня 2023 року.
Також законопроєктом із 1 серпня частково скасовується чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, пальне), грального бізнесу та фінансових послуг. Водночас на проведення інших податкових перевірок, а також документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ мораторій продовжено до припинення/скасування воєнного стану.
Міжнародний валютний фонд вивчить Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану”, що передбачає повернення довоєнних положень податкового законодавства, щоб оцінити його відповідність узгодженій стратегії.
У кінці травня Верховна Рада підтримала повернення довоєнного податкового режиму, воно пройшло перше читання у парламенті, а у червні пройшло друге читання.
Міністр фінансів Сергій Марченко підкреслив, що документом не передбачається підвищення податків чи нові ставки податків. У ньому мова йде про повернення оподаткування до довоєнного стану — обмеження дії окремих податкових норм, запроваджених у 2022 році на період до припинення воєнного стану.
За підрахунками Мінфіну, повернення довоєнного податкового режиму може сприяти збільшенню надходжень до державного та місцевих бюджетів на близько 10 млрд гривень у 2023 році.