Національний банк не планує навіть у середньостроковій перспективі переходити до вільного курсоутворення чи “відпускання” курсу. Спочатку, коли будуть сформовані стійкі передумови, Нацбанк планує перейти до “керованої гнучкості”.
Як зазначає пресслужба регулятора, за такого режиму, на відміну від плаваючого курсу, Нацбанк покриватиме структурний дефіцит валюти на ринку, завдяки чому курс зможе як послаблюватися, так і зміцнюватися.
НБУ планує суттєво обмежувати рух курсу в обидва боки, не допускаючи ні стрімкого послаблення гривні, ні значного посилення. У результаті продаж валюти НБУ даватиме змогу зберігати курсову стійкість, а високі ставки за гривневими депозитами у гривні мають надалі захищати заощадження від інфляційного знецінення.
Процес пом’якшення валютних обмежень відбуватиметься у три етапи:
- мінімізація множинності обмінних курсів, збільшення можливостей для проведення торгових операцій бізнесу, сприяння новим кредитам / інвестиціям;
- лібералізація торгового фінансування, управління валютними ризиками банків, можливості репатріації відсотків за “старими” боргами;
- поступове зменшення валютних обмежень до рівня, який діяв до початку повномасштабної війни.
“Національний банк не встановлює конкретних дат для переходу до більш гнучкого курсу чи пом’якшення обмежень. Будь-які кроки в цьому напрямі здійснюватимуться лише тоді, коли будуть сформовані належні стійкі передумови”, — зазначили в регуляторі.
НБУ планував компенсувати дефіцит валюти на ринку в разі утворення значних курсових коливань після скасування фіксованого курсу та повернення до політики гнучкого курсоутворення.
Раніше в Нацбанку припустили імовірність повернення гнучкого курсоутворення до закінчення війни. Регулятор може піти на цей крок в разі виконання передумов, які потрібні для повернення до гнучкого курсоутворення, що прописані в стратегії пом’якшення валютних обмежень Нацбанку.
Правління регулятора затвердило стратегію пом’якшення валютних обмежень, виконавши структурний маяк за програмою розширеного фінансування з МВФ. Терміни реалізації стратегії у меморандумі не передбачені, вони залежатимуть від формування належних передумов.
У регуляторі підкреслили, що впровадження стратегії визначатиметься не часовими межами, а формуванням відповідних макроекономічних передумов. Увага, зокрема, приділятиметься оцінці розвитку параметрів інфляції та її очікувань, рівня міжнародних резервів, стійкості валютного ринку, процентних ставок, параметрів фінансової стабільності тощо.