Минулий 2024 рік виявився ще одним складним роком для світового ринку фінтеху, оскільки як загальні інвестиції в сектор ($95,6 млрд), так і обсяг угод (4639) впали до семирічного мінімуму. Причинами стали макроекономічні виклики, геополітичні конфлікти, а також низка резонансних виборів у великих юрисдикціях по всьому світу – все це викликало високий рівень невизначеності.
Нещодавно компанія KPMG представила традиційний звіт “Pulse of Fintech H2’24”, в якому підбила підсумки минулого року та представила прогнози на 2025 рік у галузі фінансових технологій.
Глобальні інвестиції в фінтех впали до семирічного мінімуму
Протягом 2024 року світовий ринок фінтеху залучив $95,6 млрд в рамках 4639 угод — це мінімальний показник з 2017 року. Найбільша частка цих інвестицій припала на Північну та Південну Америку – $63,8 млрд за 2267 угодами, у тому числі $50,7 млрд за 1836 угодами в США. Для порівняння, регіон EMEA залучив $20,3 млрд через 1465 угод, тоді як регіон ASPAC залучив $11,4 млрд через 896 угод.
На тлі річного падіння четвертий квартал став оптимістичним
Незважаючи на те, що глобальні інвестиції у фінтех скоротилися з $51,7 млрд в першому півріччі 2024 року до $43,9 млрд у другому півріччі, результати четвертого кварталу стали позитивним імпульсом для 2025 року: інвестиції зросли з $18 млрд у третьому кварталі до $25,9 млрд у четвертому кварталі 2024 року. Подібна тенденція спостерігається як в Америках, так і в регіоні EMEA.
Платіжний сектор залишається найбільш затребуваним серед інвесторів
Після падіння до $17,2 млрд у 2023 році глобальні інвестиції в платіжний простір зросли до $31 млрд у 2024 році. Найбільша угода року відбулася в першому півріччі – продаж Worldpay за $12,5 млрд. Проте друге півріччя також відзначилося угодами в усіх регіонах: канадську компанію Nuvei придбали за $6,3 млрд, американську Transact Campus – за $1,6 млрд, а NeoPay, що базується в ОАЕ, була продана за $385 млн. Філіппінська компанія Mynt залучила $788 млн, аргентинська Ualá – $309 млн, а британська Zepz – $267 млн.
Очікується, що розширення впровадження і потенціал зростання платіжних рішень, особливо в сегменті B2B, підтримуватимуть інтерес інвесторів до цього сегменту і в 2025 році.
Ключові фінтех-тренди на 2025 рік
Незважаючи на загальне падіння інвестицій у фінтех протягом 2024 року, наприкінці року вартість капіталу почала покращуватися на тлі зменшення процентних ставок, а завершення виборів у деяких країнах зменшило невизначеність на світовому ринку. Незважаючи на російсько-українську війну, ряд геополітичних конфліктів, напруженість, спостерігається оптимізм щодо того, що світовий ринок фінансових технологій рухається в напрямку активного розвитку, а інвестиційна діяльність відновлюватиметься вже з перших місяців 2025 року.
Нижче представлені декілька ключових прогнозів KPMG на 2025 рік.
- Фінтехи, орієнтовані на B2B, будуть у фокусі та залучатимуть інвестиції, особливо в таких сферах, як платежі та regtech.
- Фірми приватного капіталу будуть дедалі частіше брати участь у фінтех-угодах. Вони досить довго залишались осторонь через ринкові умови та занепокоєння щодо оцінки. Тож зростання їхньої активності слід очікувати вже в першому півріччі 2025 року.
- Кількість M&A угод продовжуватиме зростати, продовжуючи тенденцію четвертого кварталу 2024 року. Причинами є те, що стартапи прагнуть масштабуватися, щоб стати більш конкурентоспроможними або краще впоратися з регуляторним тиском. Корпорації, в свою чергу, шукають додаткові можливості для здійснення стратегічних придбань.
- Інтерес до впровадження штучного інтелекту зростатиме. Інвестори у фінтех виявлятимуть зростаючий інтерес до стартапів, які зосереджені на підтримці ШІ, зокрема використання штучного інтелекту для підвищення ефективності та результативності діяльності, дотримання нормативних вимог і кібербезпеки.
- Regtech продовжуватиме привертати увагу інвесторів, особливо в регіоні EMEA, враховуючи складнощі, пов’язані із забезпеченням дотримання нормативних вимог.
- Зміна адміністрації в США, ймовірно, сприятиме інвестиціям у криптовалюту. Якщо анонсовані зміни відбудуться, інвестиції в крипто- та цифрові активи, ймовірно, зростуть, особливо в інфраструктуру. Очікується, що в усьому світі стейблкоїни та токенізація активів також викличуть зростаючий інтерес з боку інвесторів.