Члени Європейського парламенту проголосували в четвер за схвалення закону про дані, що містить суперечливе положення, яке може зробити більшість смартконтрактів незаконними. Тепер законодавство має бути офіційно схвалене Європейською Радою, до складу якої входять глави 27 держав-членів ЄС.
Як зазначається в офіційному пресрелізі Європарламенту, нове законодавство встановлює правила обміну даними, отриманими в результаті використання підключених продуктів або супутніх послуг (наприклад, Інтернету речей, промислового обладнання), і дозволяє користувачам отримувати доступ до даних, які вони генерують.
Очікується, що це сприятиме розвитку нових послуг, особливо у сфері штучного інтелекту, де для навчання алгоритмів потрібні величезні обсяги даних. Документ також має на меті здешевити післяпродажне обслуговування і ремонт підключених пристроїв. За виняткових обставин або надзвичайних ситуацій, таких як повені та лісові пожежі, органам державного сектору надається можливість отримувати доступ до даних приватного сектору та використовувати їх.
Депутати Європарламенту домоглися чіткого визначення комерційної таємниці та її власників, щоб запобігти незаконній передачі даних і витоку даних до країн зі слабшим законодавством про захист даних. Вони також хочуть уникнути того, щоб конкуренти в певній галузі могли скористатися доступом до даних для зворотного інжинірингу послуг або пристроїв своїх суперників.
Новий закон також полегшує можливість перемикання між провайдерами хмарних послуг — компаніями, які пропонують мережеві послуги, інфраструктуру або бізнес-додатки в хмарі, і запроваджує гарантії проти незаконної міжнародної передачі даних цими компаніями. Депутати Європарламенту запевнили, що закон про дані означає, що клієнти хмарних сервісів матимуть можливість вести переговори щодо контрактів і не будуть “прив’язані” до конкретного провайдера.
Водночас, як зазначає Coindesk, остаточна версія законопроєкту, розглянута журналістами у липні, містила положення, яке вимагало, щоб автоматизовані угоди про обмін даними могли бути безпечно розірвані. У тексті йшлося про “смартконтракти”, а не про приватні записи даних, які перебувають у приватній власності та дозволені до використання. Ініціатива містила у собі спірну вимогу про те, що операції за смартконтрактами “можуть бути перервані та припинені”.
Учасники криптоспільноти побоюються, що згодом регулятори зможуть зробити більшість смартконтрактів незаконними. Організації, пов’язані з блокчейном, такі як Stellar, Polygon, NEAR і Cardano, висловили свою стурбованість у відкритому листі.
В остаточному варіанті тексту уточнюється, що нові правила застосовуватимуться тільки в разі програм для автоматизованого виконання угод про спільне використання даних. Проте під дію закону не потрапляють приватні або дозволені мережі. Це робить ініціативу ширшою, ніж вимагали критики законопроєкту.