Мільярдери з росії, затиснуті міжнародними санкціями та вимогою повернути додому свої капітали, вивели з Європи активів на десятки мільярдів доларів після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Загальна вартість активів, які були редоміцильовані росіянами з лютого 2022 року, оцінюється в щонайменше $50 млрд.
Як зазначає Bloomberg, минулого місяця акціонери United Medical Group CY Plc і MD Medical Group Investments Plc, які контролюються магнатами Ігорем Шиловим і Марком Курцером, схвалили переїзд компаній з Кіпру в росію. Ця передача допоможе збільшити загальну вартість активів до показника в $50 млрд.
Ця зміна порушує десятирічну практику російських мільярдерів тримати свої активи в Європі, користуючись перевагами сприятливих для інвесторів правових систем, можливістю отримувати дивіденди в іноземній валюті та низькими податками. Тепер у найбагатших росіян залишається все менше місць, куди можна вкласти свої статки, оскільки багато з них перебувають під санкціями США, Великої Британії чи Європи.
Переведення активів, зареєстрованих на Кіпрі, Джерсі та у Швейцарії, до Росії та країн, які Кремль вважає дружніми, таких як Об’єднані Арабські Емірати та Казахстан, розпочалося невдовзі після вторгнення. Серед перших переміщень були сімейні активи мільярдера з виробництва добрив Андрія Гур’єва та металургійного магната Віктора Рашнікова зі Швейцарії та Кіпру до Росії. Інші, такі як мільярдер Ігор Алтушкін, переїхали пізніше.
Кремль тисне на найбагатших росіян, щоб ті репатріювали їхні активи з країн, які він називає “недружніми”. Угода про уникнення подвійного оподаткування була припинена, що зробило непрактичним залишатися зареєстрованим у таких місцях, як Європа. Росія ускладнює компаніям виплату дивідендів чи продаж активів організаціям, зареєстрованим у таких юрисдикціях.
Щоб заманити магнатів додому, Кремль використав такі стимули, як місцеві внутрішні “офшорні” зони з низькими податками, які він запровадив у 2018 році та постійно вдосконалює. Росія також підвищила вартість зберігання активів у традиційних сховищах, таких як Кіпр чи Мальта, тоді як холдинги з міжнародними активами, перереєстровані у Росії, можуть претендувати на податкові пільги.
Не лише мільярдери переводять свої активи – інші росіяни також переводять свої активи додому. Цього року до вітчизняних “офшорних” зон переїхало 115 компаній, а всього їх стало 254.
Ряд найбільших російських сировинних і технологічних компаній, як і раніше, зареєстровані в Європі. Виробник добрив EuroChem Group AG, заснований мільярдером Андрієм Мельниченком, базується в Цузі, Швейцарія, а сільськогосподарська фірма Ros Agro PLC перенесла свій лістинг до Казахстану та працює над перереєстрацією з Кіпру, повідомила компанія минулого місяця.
Мільярдери, які не потрапили під санкції, також шукають новий будинок для своїх європейських активів і віддають перевагу юрисдикціям, які Кремль вважає дружніми. Сталеливарний магнат Володимир Лісін та транспортний холдинг Globaltrans Investment Plc переїхали в Абу-Дабі з Кіпру, а друга за величиною російська золотодобувна компанія Polymetal International Plc перереєструвалася в Казахстані минулого місяця. Компанія не перебуває під санкціями, але її російський підрозділ цього року було внесено до американського чорного списку.
Для Globaltrans цей крок може означати відновлення виплати дивідендів, тоді як Поліметал зможе розділити свої російські та казахстанські активи, що було б складно, якби він залишився зареєстрованим на Джерсі.