У своєму останньому дослідженні про рівень криптозлочинності, компанія Elliptic повідомила, що з 2020 року через децентралізовані біржі та обмінні сервіси злочинці перемістили активи на понад $7 мільярдів. На пов’язані з хакерським угрупуванням Lazarus Group припало $900 млн — близько сьомої частини загальної суми.
Як зазначається у звіті компанії, аналітики включили до цієї кримінальної активності три категорії: децентралізовані біржі, які дають можливість обмінювати криптовалюти у тому числі в межах одного блокчейну, кроссчейн-мости, якими монети переміщуються між мережами, а також криптообмінні сервіси, що не дотримуються правил KYC.
У 2022 році майданчик провів аналогічне дослідження, і на той момент обсяг відмитих криптовалютних активів склав $4 мільярди. За їхньою оцінкою, до кінця 2023 року показник мав скласти $6,5 млрд.
За останні чотири роки фінансові шахраї успішно використали можливості децентралізованих бірж (DEX), міжмережевих мостів та анонімних обмінників для переміщення та приховування злочинних доходів, пов’язаних з такими видами діяльності як крадіжки цифрових активів, шахрайство, схеми Понці тощо.
“Злочинці почали використовувати складніші міжмережеві методи, наприклад такі як торгівля деривативами та лімітні ордери. Все для того, щоб заплутати наглядові органи та приховати свою діяльність щодо відмивання грошей”, — йдеться у звіті компанії.
За їхнім переконанням, популярність відмивання грошей за допомогою подібних методів пов’язана з:
- переходом кримінальних дій від біткоїна до інших криптовалют з властивостями, такими як конфіденційність (наприклад, Monero і інші) або стабільність цін (наприклад, стейблкоїни, такі як USDT, DAI тощо);
- заробітком злочинних доходів в інших криптовалютних токенах, які відрізняються від цифрового золота, наприклад, шляхом використання зламів DeFi-протоколів;
- відсутністю обов’язкової верифікації на кроссчейн-сервісах, на відміну від централізованих платформ;
- недоліками аналітичних інструментів, які б дозволяли надійно відстежувати операції між блокчейнами;
- правовими заходами проти міксерів і бірж, які не дотримуються правил KYC, що призвело до пошуку альтернативних рішень.
Лише через децентралізовані біржі зловмисники відмили за 12 місяців станом на липень 2023 року $3,9 млрд. Порівняно з попереднім періодом показник зріс на 82%.
Використання DEX тісно пов’язане з експлойтами у просторі децентралізованих фінансів (DeFi) та зламами централізованих бірж. Міжмережеві мости дозволяють зловмисникам передавати активи між мережами блокчейнів. Послуги анонімного обміну криптовалют дозволяють переводити активи як усередині, так і між блокчейнами без відкриття облікового запису.