Правління Національного банку ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 15,5%. Як пояснив голова НБУ Андрій Пишний, рішення підтримає стійкість валютного ринку та контрольованість інфляційних очікувань, що сприятиме поверненню інфляції на траєкторію сталого сповільнення.
Про це стало відомо з пресбрифінгу щодо рішень Правління Національного банку з монетарної політики. У разі посилення загроз для стійкого зниження інфляції до цілі 5% НБУ утримуватиме облікову ставку незмінною довше, ніж передбачалося квітневим макропрогнозом.
П’ять ключових меседжів про рішення:
- Інфляція досягла піку в травні й очікується її подальше зниження завдяки новим врожаям, стабілізації в енергетиці, здешевленню нафти, монетарній політиці та високій базі порівняння з минулого року. На темпи зниження також впливатимуть весняні заморозки й літня погода.
- Ключовий ризик – війна та її наслідки: зростання бюджетних потреб, пошкодження інфраструктури, міграція. Додатковий ризик – несприятлива погода для врожаю.
- Зовнішнє фінансування залишається стабільним. Від початку року надійшло $18 млрд, що підтримує макрофінансову стійкість.
- Завдяки попереднім заходам НБУ (підвищенню облікової ставки в грудні-березні, змінам до операційного дизайну процентної політики у квітні та підтриманню стійкості валютного ринку) – інтерес населення до гривневих заощаджень пожвавився. Депозити на понад 3 місяці додали 19 млрд грн, ОВДП – 11 млрд грн. Попит на валюту зменшився, ринок стабільний, тиск на ціни – контрольований.
- Рішення зберегти ставку на рівні 15,5% дасть змогу і надалі забезпечувати належні монетарні умови для повернення інфляції до зниження в найближчі місяці. Якщо інфляційні ризики посиляться, НБУ готовий діяти додатково або тримати ставку незмінною довше.
Нагадаємо, що у березні НБУ підвищило облікову ставку на один відсотковий пункт, до 15,5%. Таке рішення було необхідне для підтримання привабливості заощаджень у гривні, збереження стійкості валютного ринку та контрольованості інфляційних очікувань. Пізніше у квітні правління регулятора ухвалило рішення залишити незмінною облікову ставку на рівні 15,5% – для підтримки стабільності валютного ринку та поступового зниження інфляції до цільового показника 5% у майбутньому.