Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 15,5% річних. Підвищення на 1 відсотковий пункт набуває чинності з 7 березня 2025 року та є частиною заходів, спрямованих на приборкання інфляції, яка в січні прискорилася до 12,9% у річному вимірі.
За повідомленням НБУ, таке рішення необхідне для підтримання привабливості заощаджень у гривні, збереження стійкості валютного ринку та контрольованості інфляційних очікувань. Регулятор вважає, що це допоможе повернути інфляцію на траєкторію стійкого сповільнення до цільового показника у 5%.
Попередні кроки з посилення процентної політики НБУ вже зупинили тенденцію до зниження ставок за гривневими депозитами, а ставки за ОВДП у гривні активно відреагували на підвищення облікової ставки. Проте для розвороту інфляційного тренду необхідне додаткове посилення монетарних умов, зазначають у Нацбанку.
Крім того, для посилення привабливості заощаджень у гривні з 4 квітня 2025 року НБУ вносить зміни до параметрів операційного дизайну процентної політики:
- буде збільшено спред між обліковою ставкою та ставкою за тримісячними депозитними сертифікатами на 1 в. п.;
- спред між обліковою ставкою та ставкою за кредитами овернайт також зросте на 1 в. п.;
- розширено можливості банків розміщувати кошти в тримісячних депозитних сертифікатах.
“Стійкіший, ніж очікувалося, тиск з боку фундаментальних чинників та вищі проінфляційні ризики посилюють загрозу погіршення інфляційних очікувань і тривалішого закріплення інфляції на високих рівнях. Це відповідно підвищує імовірність переходу до циклу зниження облікової ставки пізніше, ніж передбачалося в січневому макропрогнозі”, – наголосили в НБУ.
У разі подальшого посилення ризиків для цінової динаміки та інфляційних очікувань, Нацбанк готовий вжити додаткових монетарних заходів.
Нагадаємо – у січні правління Нацбанку ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 14,5% річних. Тоді регулятор прогнозував, що інфляція досягне свого піку в другому кварталі 2025 року, а наприкінці року сповільниться до 8,4%.