Національний банк оптимізував низку валютних обмежень, які мають сприяти запобіганню непродуктивного відпливу капіталу. Перша зміна стосується умов купівлі валюти бізнесом, а друга — особливостей валютного нагляду з боку банків за граничними строками розрахунків за експортними операціями.
Як зазначає пресслужба регулятора, зміни за низкою напрямів впроваджуються постановою Правління НБУ від 20 лютого 2024 року, а з наступного дня ці та інші зміни, внесені постановою, набирають сили.
“Так, з 21 лютого під час купівлі валюти бізнесом банки братимуть до уваги не лише кошти в іноземній валюті, розміщені на поточних та депозитних рахунках клієнта, а й інформацію про незавершені валютні операції клієнта з банками на умовах “своп”, за якими здійснено першу частину операції (з продажу клієнтом іноземної валюти банку)”, – повідомили в НБУ.
Віднині юридичним особам разом з інформацією про наявні кошти в іноземній валюті на поточних та депозитних рахунках доведеться надавати банку інформацію про продану ним іноземну валюту за першою частиною валютних операцій на умовах “своп” (валюта, строк операції) за незавершеними угодами з банками.
В Нацбанку нагадали, що за поточними правилами для розрахунків у іноземній валюті бізнес має спочатку використовувати наявну в нього іноземну валюту, а далі, за необхідності, купувати її на валютному ринку України. Водночас підприємствам доступні валютні операції на умовах “своп” із купівлі-продажу іноземної валюти, якщо перша частина операції передбачає купівлю банком у клієнта іноземної валюти.
Ціллю першого обмеження є спроба регулятора зупинити використання відповідних операцій для обходу діючих валютних обмежень.
Також НБУ вніс зміни до валютного нагляду з боку банків за граничними строками розрахунків за експортними операціями. Так Нацбанк намагається стимулювати повернення в Україну валютного виторгу за експорт товарів.
Там нагадали, що до цього банки могли використовувати отримані резидентами від нерезидентів платежі в гривні за товар для завершення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за експортними операціями, якщо ці гривні переказувалися з-за кордону. Така можливість зникає із новим правилом.
“Починаючи з 21 лютого, банки матимуть змогу завершити валютний нагляд за відповідними операціями лише за умови, якщо кошти від нерезидента надійшли в іноземній валюті. Натомість перекази в гривнях не будуть підставою для завершення валютного нагляду банком”, – заявили в регуляторі..