Національний банк вніс зміни до порядку забезпечення небанківськими фінансовими установами належного застосування ризикоорієнтованого підходу до клієнтів, які є політично значущими особами (Politically Exposed Persons, PEPs). Також НБУ підвищив ліміти за операціями таких осіб, які не потребують підтвердження походження коштів.
Як зазначається на сайті регулятора, відповідні зміни затверджені постановою правління НБУ №108 від 5 вересня і набули чинності з 7 вересня 2023 року.
Зміни там мотивують тим, що установи мають відійти від формального підходу до встановлення рівня ризику PEPs та нестимуть відповідальність за неналежне застосування до клієнтів, які є PEPs, ризикоорієнтованого підходу. У кожному окремому випадку присвоєння установою будь-якого рівня ризику PEPs має бути належним чином обґрунтовано.
Вважається, що такий підхід сприятиме запобіганню встановленню установами необґрунтованого рівня ризику та безпідставній відмові таким клієнтам в обслуговуванні.
Також Нацбанк пом’якшив окремі норми в частині заходів установ щодо джерел статків (багатства) PEPs та джерел коштів, пов’язаних з їх фінансовими операціями. Ліміти на обсяги фінансових операцій, які здійснює PEP через установу, підвищили з 200 тис. грн за квартал до 400 тис. грн за місяць, що є однією з умов для невжиття заходів з установлення джерел статків (багатства) PEPs.
Раніше комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики прийняв доопрацьовану версію законопроєкту 9269 щодо фінансового моніторингу політично значущих осіб (Politically Exposed Persons, PEP). Зміни до документа готував Національний банк разом з Міністерством фінансів.