За останні три роки Національний банк України витратив рекордні $86,3 мільярда на валютні інтервенції для підтримки курсу гривні. Про це заявив колишній голова НБУ Кирило Шевченко в матеріалі для mind.ua, зазначивши, що ця сума в 7 разів перевищує витрати під час кризи 2014-2015 років.
Як пише Шевченко, динаміка витрат показує тенденцію до зростання: якщо у 2022 році НБУ витратив $22,9 мільярда, то у 2023 році ця сума зросла до $28,83 мільярда, а у 2024 році досягла $34,57 мільярда. Навіть у січні 2025 року нетто-інтервенції становили $3,75 мільярда.
Шевченко попереджає про загрозу валютної кризи, особливо в умовах можливого скорочення міжнародної допомоги. За його словами, критичним рівнем валютних резервів для України є 20 мільярдів доларів, і без еквівалентного поповнення резервів країна може швидко наблизитися до цієї межі.
Ексголова НБУ наголошує на необхідності термінових змін у валютній політиці, зокрема переходу до плаваючого курсу, обмеження валютних інтервенцій та формування прозорої курсової політики. Він порівнює поточну ситуацію з подіями 2011-2013 років, які призвели до виснаження резервів та масштабної кризи.
Зауважимо – Кирило Шевченко подав у відставку з посади голови НБУ у жовтні 2022 року, пояснюючи тоді своє рішення проблемами зі здоров’ям. У тому ж місяці НАБУ оголосило в розшук Шевченка та ще двох підозрюваних за фактами вчинення службовими особами Укргазбанку у складі організованої групи розтрати коштів цього банку. У листопаді Шевченка оголосили в міжнародний розшук.
Нагадаємо – у 2023 році НБУ планував суттєві валютні інтервенції, щоб обмежувати курсові коливання після скасування фіксованого курсу.