Національний банк пом’якшує низку валютних обмежень, спрямованих на активнішу участь банків-нерезидентів на ринку ОВДП, збільшення припливу іноземної валюти в країну, а також підтримку соціальних ініціатив щодо захисту громадян. Водночас регулятор вживає заходів для запобігання непродуктивному відпливу капіталу для збереження стійкості валютного ринку.
Як зазначається на сайті НБУ, з 12 серпня НБУ запроваджує зміни щодо низки питань, що стосуються пенсійних переказів за кордон, дозволів банкам-нерезидентам на певні операції, обміну гарантійним забезпеченням українськими товарними біржами з нерезидентами, а також щодо граничних строків розрахунків за імпорт.
Перша зміна стосується переказів за кордон для виплати пенсій громадянам України. Здійснювати перекази з метою забезпечення виплати пенсій та грошових допомог на користь громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном, матиме змогу призначений оператор послуг поштового зв’язку Укрпошта.
Це, на думку регулятора, дасть змогу підтримати соціальні ініціативи щодо захисту пенсіонерів, що вимушено перебувають за межами України, та забезпечити виплати гарантованих їм державою пенсій і грошових допомог. Там нагадали, що в червні минулого року дозволили переказувати кошти за кордон для виплат пенсій громадянам у межах міжнародних договорів, укладених Україною з іноземними державами.
Друга зміна створює умови для участі банків-нерезидентів в операціях з облігаціями внутрішніх державних позик (ОВДП), номінованими в національній валюті. Нацбанк дозволить здійснювати переказ коштів у гривні на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів, відкриті в українських банках, для проведення операцій з такими ОВДП, учасником яких є банк-нерезидент.
За оцінками НБУ, такі зміни мають посприяти активнішій участі банків-нерезидентів у операціях з гривневими ОВДП та водночас завдяки збереженню обмеження на конвертацію цих коштів у іноземну валюту та їх переказ за кордон це не призводитиме до посилення тиску на валютний ринок.
Третя зміна стосується переказів коштів за кордон товарними біржами для повернення гарантійного забезпечення для участі в торгах. Товарні біржі отримають можливість повертати нерезиденту попередньо внесену ним суму гарантійного забезпечення для участі в біржових торгах. Водночас таке повернення може здійснюватися лише користуючись з коштів, які були попередньо перераховані нерезидентом з-за кордону для участі в торгах на товарній біржі.
Купівля іноземної валюти від проведення цієї операції не здійснюватиметься, отже це не посилюватиме тиск на валютний ринок. Натомість, вважають в НБУ, такі зміни дадуть змогу забезпечити виконання біржами своїх зобов’язань перед учасниками торгів, що зі свого боку сприятиме збільшенню припливу іноземної валюти в Україну.
Четверта зміна стосується непродуктивного відпливу капіталу, а саме валютного нагляду банків за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за операцією з імпорту товарів. Банкам забороняється завершувати валютний нагляд за операцією з імпорту товарів, якщо відбувається повне або часткове повернення коштів імпортеру з рахунку нерезидента, відкритого в українському банку.
Відповідна зміна необхідна, щоб запобігти непродуктивному відпливу іноземної валюти за кордон, що дасть змогу захистити міжнародні резерви України та стабільність на валютному ринку.
У червні правління НБУ затвердило стратегію пом’якшення валютних обмежень, виконавши структурний маяк за програмою розширеного фінансування з МВФ. Терміни реалізації стратегії у меморандумі не передбачені, вони залежатимуть від формування належних передумов.
Регулятор підкреслив, що впровадження стратегії визначатиметься не часовими межами, а формуванням відповідних макроекономічних передумов. Увага, зокрема, приділятиметься оцінці розвитку параметрів інфляції та її очікувань, рівня міжнародних резервів, стійкості валютного ринку, процентних ставок, параметрів фінансової стабільності тощо. Водночас там припускають імовірність повернення гнучкого курсоутворення до закінчення війни.