Національний банк запровадив низку змін у банківському регулюванні для наближення до стандартів ЄС. Регулятор оновив вимоги до достатності капіталу банківських груп, встановив порядок розрахунку коефіцієнта левериджу банками та банківськими групами та запровадив вимоги до організації процесу здійснення оцінки достатності ліквідності в банках та банківських групах (ILAAP).
Як зазначається у релізі регулятора, по-перше, НБУ запровадив три нові нормативи достатності капіталу кредитно-інвестиційної підгрупи (КІП): достатності основного капіталу 1 рівня – на рівні 5,625%, достатності капіталу 1 рівня – 7,5%, а також достатності регулятивного капіталу – 10%. Ще Нацбанк запровадив перелік буферів капіталу КІП: консервації капіталу, контрциклічного, системної важливості, системного ризику. Вони ідентичні до буферів, що формує кожен банк індивідуально.
Для досягнення мінімального значення нормативу достатності регулятивного капіталу КІП для груп встановили поетапний графік: з 5 серпня 2024 року до 31 грудня 2024 року – не менше 8,5%, з 1 січня 2025 року до 30 червня 2025 року – не менше 9,25%, а з 1 липня 2025 року – не менше 10%. Також перехідні положення включають дозвіл включати до основного капіталу 1 рівня КІП внески до незареєстрованого статутного капіталу до 31 грудня 2024 року, можливість включення прибутку за проміжний звітний період без погодження з НБУ до 30 червня 2025 року, а також дозвіл включати до додаткового капіталу 1 рівня та капіталу 2 рівня КІП інструменти, щодо яких НБУ розглядає документи для погодження їх включення до капіталу банку.
По-друге, регулятор впроваджує розрахунок коефіцієнту левериджу, додаткового показника достатності капіталу 1 рівня для покриття ризиків за активними операціями, без урахування ступеня ризиковості активу. Запровадження коефіцієнта левериджу забезпечує імплементацію повного переліку показників достатності капіталу, встановленого європейським законодавством, яке враховує реформи у сфері регулювання банківського сектору після фінансової кризи 2007–2009 років.
Для банків встановлено такі терміни: до 31 березня 2025 року — розроблення внутрішньобанківських положень, а з 1 квітня до 1 липня 2025 року — проведення тестових розрахунків та повідомлення Нацбанку про їх результати. Для банківських груп визначено, що до 30 червня 2025 року відбуватиметься розроблення внутрішньогрупових документів, а з 1 липня 2025 до 1 січня 2026 року — проведення відповідальними особами банківських груп тестових розрахунків.
Мінімальне значення коефіцієнта левериджу та графік його поетапного досягнення будуть встановлені НБУ за результатами аналізу тестових розрахунків та з урахуванням стану фінансового сектору. Встановлення нових вимог для банків планується не раніше середини 2025 року, а для банківських груп — не раніше квітня 2026 року.
По-третє, НБУ впроваджує вимоги щодо організації процесу оцінки достатності ліквідності. Мета ILAAP — забезпечення постійного підтримання банками/банківськими групами рівня ліквідності, достатнього для своєчасного виконання зобов’язань та дотримання нормативів ліквідності НБУ.
Регулятором встановлено щорічне складання та подання звітів до НБУ: до 31 травня — банками (на індивідуальній основі), а до 30 червня — відповідальною особою банківської групи. Перший звіт щодо процесу ІLААР має бути поданий у 2025 році та відображати дані станом на 1 січня 2025 року. Дедлайн підготовки внутрішньобанківських та внутрішньогрупових документів, що регламентують організацію та функціонування процесу ILAAP, встановлено на 31 грудня 2024 року.