Національний банк України не виключає необхідності подальшого посилення монетарної політики після нещодавнього підвищення облікової ставки з 14,5% до 15,5%. Таке рішення в березні підтримали 7 з 11 членів Комітету з монетарної політики НБУ.
Як повідомляє пресслужба регулятора, учасники дискусії в рамках Комітету висловили занепокоєння щодо пришвидшення інфляції та впливу фундаментальних факторів цінового тиску. На їхню думку, існує загроза закріплення інфляції на високих рівнях, що потребує рішучих дій для збереження довіри до політики центрального банку.
Чотири члени КМП виступали за менш різке підвищення ставки — до 15%. Вони вважають, що збільшення на 0,5 відсоткового пункту є достатнім, враховуючи очікуване вичерпання тимчасових чинників цінового тиску та прогнозований розворот інфляційного тренду в середині року.
Більшість членів Комітету також підтримала коригування операційного дизайну процентної політики для кращого захисту гривневих заощаджень населення від інфляції. Регулятор відзначає, що завдяки зміні напрямку політики НБУ зниження ставок за банківськими вкладами вже припинилося.
“З одного боку, завдяки розвороту політики НБУ зниження ставок за банківськими вкладами очікувано припинилося. З іншого боку, монетарну трансмісію суттєво стримують значний профіцит ліквідності в банківській системі, висока невизначеність, а також значна концентрація ринку”, – зазначили в Нацбанку.
З огляду на такий перебіг подій більшість членів КМП висловилася на користь калібрування операційного дизайну процентної політики, щоб створити додаткові стимули для банків конкурувати за вкладників і нарощувати обсяг строкових гривневих депозитів населення.
Нагадаємо – правління НБУ ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 15,5% річних. Підвищення на 1 відсотковий пункт набуває чинності з 7 березня 2025 року та є частиною заходів, спрямованих на приборкання інфляції, яка в січні прискорилася до 12,9% у річному вимірі.