Після багатьох років турбулентності фінтех-компанії готуються до відродження на публічних ринках. Після періоду завищених оцінок фінтехів у 2021 році, корекції ринку та скептицизму інвесторів, які ставлять під сумнів довгострокову життєздатність багатьох фінтех-компаній, особливо на тлі економічної невизначеності й зростання процентних ставок, 2025 рік може стати переломним моментом для ринку IPO загалом і публічного лістингу фінтехів зокрема.
Stripe
Потенційне IPO Stripe з оцінкою в $70 млрд може стати перлиною нової хвилі IPO у фінтех-секторі. Успіх найвідомішого у світі стартапу в сфері електронних платежів може задати позитивний тон іншим фінтех-компаніям і сигналізувати інвесторам, що фінтех-сектор готовий виправдати покладені на нього сподівання.
У 2023 році Stripe анонсував вихід на біржу протягом 2024 року. Проте згодом стало відомо, що плани щодо IPO довелося відкласти. У 2021 році стартап оцінювався в $95 млрд, але в 2023-му його вартість скоротилася до $50 млрд. Влітку 2024 року компанія з управління венчурним капіталом Sequoia Capital, яка вперше інвестувала в Stripe 14 років тому, звернулася до інвесторів з пропозицією викупити певну кількість акцій стартапу по ціні $27,51 за штуку, що відповідає оцінці в $70 млрд.
Chime
Відомий необанк Chime родом із Сан-Франциско планує IPO в 2025 році та навіть залучив Morgan Stanley до підготовки свого дебюту на біржі.
У 2021 році стартап оцінювався в $25 млрд, він зібрав величезну базу користувачів завдяки інноваційному підходу до банкінгу та таким популярним функціям, як ранній доступ до зарплати та безкоштовні рахунки.
Як повідомив Bloomberg, 18 грудня компанія конфіденційно подала документацію для IPO до SEC.
Revolut
Фінтех Revolut зі штаб-квартирою в Лондоні націлився на лістинг у США. Після вторинного продажу акцій влітку цього року, який оцінив компанію в $45 млрд, Revolut отримав звання найдорожчої приватної технологічної компанії Європи.
Незважаючи на своє європейське коріння, Revolut надає пріоритет потенційному розміщенню на біржі Nasdaq у США, а не лістингу в Лондоні. На це рішення могли вплинути потенційно вищі оцінки та більша ліквідність, яку пропонують ринки США. Поки Revolut готується до IPO в 2025 році, аналітики складають прогнози щодо того, чи зможе фінтех зберегти свою високу оцінку та як позиціонуватиме себе для американських інвесторів.
Klarna
Шведський провайдер платіжних рішень, зокрема BNPL (“купуй зараз, плати пізніше”), якого підтримують відомі інвестори Sequoia Capital і Softbank, планує IPO в США в 2025 році. Стартап оцінюється приблизно в $20 млрд і співпрацює з Goldman Sachs, Morgan Stanley і JPMorgan, щоб оцінити інтерес інвесторів.
У вересні генеральний директор Себастьян Семятковскі заявив, що Klarna замінить певні інструменти корпоративного програмного забезпечення штучним інтелектом. Окрім того, компанія автоматизувала багато рутинних операцій за допомогою ШІ. Використання новітніх технологій, в першу чергу ШІ, для оптимізації бізнес-процесів – це саме те, що хочуть бачити інвестори. Тож IPO Klarna може стати одним із найбільших дебютів року.
Circle
Компанія, що стоїть за стейблкоїном USDC, є ще одним фінтехом, який готується до потенційного IPO у 2025 році. Бізнес-модель Circle процвітає за рахунок відсотків, які він отримує від резервів, що підтримують USDC, особливо в умовах зростання цін на криптовалюту та активності на ринку.
Оскільки USDC широко використовується для торгівлі, платежів і програм децентралізованого фінансування (DeFi), Circle позиціонує себе як ключового гравця в зростаючій екосистемі цифрових активів. Тож IPO Circle може служити барометром того, як традиційні ринки сприймають інтеграцію цифрових активів у звичайні фінанси.
Чи зможуть ці компанії виправдати свої високі ринкові оцінки, ще належить побачити, але одне можна сказати напевно: фінансовий світ уважно спостерігатиме за тим, як Stripe, Chime, Revolut, Klarna і Circle робитимуть наступні кроки на публічному ринку. Їхній успіх або труднощі можуть створити основу для наступної хвилі фінтех-інновацій і публічних пропозицій у найближчі роки.