Уряд затвердив постанову, яка встановлює порядок надання грошового відшкодування громадянам за придбання товарів, вироблених в Україні, у формі кешбеку за програмою “Національний кешбек”. Згідно з умовами програми, що стартує вже з 2 вересня, громадяни отримуватимуть 10% компенсації за купівлю українських товарів.
Як зазначається у релізі Міністерства економіки, програма поширюється на товари українського виробництва. До переліку товарів, за які нараховуватиметься кешбек, входять ліки та медичні вироби вітчизняного виробництва, але не підакцизні товари.
Участь у програмі як для покупців, так і для виробників та продавців є добровільною. Інформацію про наявність кешбеку на конкретний товар у конкретному магазині надаватиме сам магазин, а також її можна буде перевірити на спеціальному сайті програми.
Для участі в програмі громадянам необхідно відкрити спеціальний рахунок у своєму банку, отримати віртуальну або фізичну картку, прив’язану до цього рахунку та надати згоду на передачу даних про транзакції при купівлі товарів з вибраних карток. У мобільному застосунку “Дія” буде доступна послуга “Національний кешбек”. Виробники та продавці можуть долучитися до програми через портал “Дія”.
В рамках програми встановлено максимальний ліміт на суму компенсації, яку може отримати громадянин — 3000 гривень за місяць. Незалежно від загальної суми покупок українських товарів, учасник програми не зможе отримати понад ліміту кешбеку протягом одного календарного місяця. Виплати здійснюватимуться щомісяця до 20 числа наступного місяця.
Умови програми включають часове обмеження на використання коштів. Всі кошти, отримані як кешбек за покупки українських товарів за рік, повинні бути використані до кінця першого місяця наступного року: наприклад, нарахований у 2024 році кешбек можна буде витратити лише до 31 січня 2025 року.
Отримані в рамках програми кошти можна буде витратити лише на певний ряд послуг: для оплати медичних та комунальних послуг, придбання квитків у кіно та на потяг, оплати спортивних послуг. Також учасники програми матимуть можливість спрямувати отримані кошти на підтримку ЗСУ у вигляді пожертв, або ж придбати військові облігації.
Координатором програми є Мінекономіки, а партнерами виступають Mastercard та Visa. У реалізації проєкту також беруть участь Міністерство цифрової трансформації, Державна податкова служба, державний “Ощадбанк” як розрахунковий банк та інші уповноважені банки України.
Раніше уряд вже затвердив проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу, що стосуються реалізації програми національного кешбеку. На програму цьогоріч передбачено 3 млрд грн: відповідно, за прогнозами уряду, кількість учасників програми не перевищить 250 тисяч покупців.
Держава вже зареєструвала бренд “Купуй українське” і, як зазначав Офіс Президента у березні, програма національного кешбеку вже розроблена на 100%. Проте запуск програми вже кілька разів відкладався. Спочатку її планували презентувати до кінця березня, потім — до кінця літа 2024 року.
Нещодавно мережа мультимаркетів “Аврора” в співпраці з “А-банком” та цифровою платформою Deeployalty самостійно протестували виплати кешбеку за українські товари. Компанія зазначила, що реалізація програми постала перед технічними труднощами, зокрема в інтеграції систем для ідентифікації покупок українських товарів.