За перші дев’ять місяців 2023 року українці активно використовували мікрокредити, уклавши за цей період 6 млн нових угод на суму 29,1 млрд грн. Порівнюючи з минулим роком, помітно зросла як кількість мікрокредитів, так і середня сума кредиту, а також загальна заборгованість українців за цими позиками.
Як зазначається у релізі платформи для роботи з відкритими даними “Опендатабот”, поточні результати вже більше, аніж за весь 2022 рік, проте у 1,8 раза менше, ніж у 2021, коли українці загалом взяли 10,8 млн мікропозик на суму 48,4 млрд грн.
У середньому, на місяць у третьому кварталі поточного року реєструвалося 715 тисяч нових мікропозик. У порівнянні зі спадом на початку повномасштабного вторгнення, цьогоріч кількість нових кредитів в МФО зросла. Але це все ще менше у 1,7 раза ніж відповідні середньомісячні показники 2021 року (1,23 млн).
У 2023 році кількість укладених договорів збільшується на 7% щокварталу.
Черговим антирекордом у третьому кварталі став середній розмір мікрокредиту — 4985 гривень. Це найбільша сума від початку повномасштабного вторгнення та майже на третину більше, аніж у відповідному періоді 2021 року.
Продовжує зростати й заборгованість за мікрокпозиками: +6% за квартал. Так, станом на кінець вересня борги українців перед МФО сягли 9,44 мільярда гривень.
Навіть попри те, що українці активно гасили свої заборгованості протягом 2022 року й помітно скоротили суму загального боргу, вже цьогоріч він знову збільшився: на 1,4 мільярда гривень. Варто зазначити, що понад половина нових боргів — 757 млн грн — виникла в першому кварталі цього року.
Цього тижня парламент прийняв обмеження максимального рівня ставок за мікрокредитами. Законодавці запровадили поняття “денна процентна ставка за споживчим кредитом”, порядок її розрахунку та поступове зниження її максимального розміру, відповідно, зменшивши надмірне боргове навантаження на споживача.